kulcsár edina
Egyre több a panasz a szigetelõként használt hungarocell, gipszkarton réseiben megbújt egerekre és patkányokra - és nem csak a panelekben, hanem az egyéb társas, sõt a családi házakban is. A rágcsálók nagyon szeretik a szigetelõanyagot, ami meleget és rejtekhelyet is biztosít számukra, ezért nehéz onnan kiirtani azokat.
Olvasónk a fővárosi Havanna-lakótelep egyik panelházából értesített minket, hogy hetek óta hallgatja a házban a rágcsálók mászkálását, kaparászását.
Ezek a kis kártevők jól megbújnak a hungarocell szigetelőanyagok között, biztos vagyok benne, hogy ez az anyag vonzza őket
– panaszolta a férfi.
Körülnéztünk a lakótelepen, és kiderült: valóban sokan küzdenek ezzel a problémával.
"Nekünk a gyerek szól, hogy nézd, mit raktak a lift elé!" - meséli a %Ripost%-nak R. Mariann, aki négyéves kislányával a hetedik emeleten lakik. Így fedezték fel az egérirtó mérgeket. – "Ezután rövid idő alatt öt egeret fogtunk benn a lakásban. Ez gusztustalan! Még a konyhaszekrényben is találtunk egérürüléket, oda pedig nem is lehet mérget rakni. Egy kúszó-mászó kisgyerekkel nem jó egy mérgező dobozokkal teli lakásban élni! Attól is féltünk, hogy a kutyánk eszik meg az egérirtót, ezért olyan helyre kellett dugni, ahol ő sem érik el – tette hozzá." – A szomszéd a tizediken lakik, ő üvegszilánkokat szórt a lyukakba, hogy távol tartsa az egereket.
Az elmúlt napokban legalább 5 megkeresésünk volt Budapest-szerte, a lakók arra panaszkodtak, hogy több helyről is hallják a kaparászást
– mondja Garajszki Ágnes, az MK Agro-Hydro Bt. rovar- és rágcsálóirtó cég munkatársa. Nagyon sok hasonló panasz érkezik hozzájuk, főleg a felújított társasházi lakásokból és családi házakból, ahol gipszkartonnal vagy hungarocellel végeztek szigetelést.
Az ősz közeledtével egyre több egér jelenhet meg a kis résekben, ugyanis minden lyukba bebújnak a hideg elől. Ha a szigetelésben mocorognak az egerek, sok cég már nem mer rágcsálóirtást vállalni, mert sokszor nem férnek hozzá a kártevőkhöz.
- Mivel a gázosítás jó 30 éve tiltott, az irtószeres módszerrel nem biztos, hogy ilyenkor rögtön 100 százalékos eredményt tudnánk végezni, mondhatni vakon dolgoznánk. Az egér ugyanis nagyon jól megbújik a szigetelésben. Több esetben érkezett panasz arról, hogy nem sikerült teljes mértékben kiirtani az egereket. Ilyen esetben most már több vállalat, köztük mi sem vállalunk irtást – mondta a %Ripost%-nak a szakember.
– Legtöbbször a felújítást végző szakemberek hibája, hogy rágcsálók jelennek meg a ház szigetelőanyagai közt. Valószínűleg nem lett tökéletesen eltömítve, ilyenkor könnyen megtalálják az egerek a legkisebb rést is – tette hozzá Garajszki Ágnes, a rágcsálóirtó cég munkatársa. Megkerestünk egy felújítással foglalkozó társaságot, hogy hogyan lehet védekezni, és kiderült: nincs könnyű dolguk. - Mivel a gipszkartonokba válaszfalakat kell építenünk, a lakás- és házfelújítások alatt igen nehéz védekezni a rágcsálók ellen. De mi még nem tapasztaltuk, hogy bármelyik megrendelőnk panaszkodott volna – nyilatkozta Balázs István, az Otthon Team Ép-Tech Kft. cégtulajdonosa a %Ripost%-nak.
A rágcsálóirtók szerint ha a szigetelésben bújnak meg az egerek, akkor házilag kell megoldani a gondot. Ilyenkor meg kell bontani a gipszkartont, behelyezni a rágcsálóirtó szert, majd meg kell várni a hatást. Ha már nem hallatszik kaparászás és kimúltak a rágcsálók, körbe kell nézni, majd el kell tömíteni a keletkezett hézagot, vagy hézagokat.
Nem használ az ultrahangos riasztó
Egyáltalán nem javasoljuk az elektromos, ultrahangos kisállatriasztók használatát! Szinte naponta jelzik felénk a megrendelőink, hogy ezek nem működnek, felesleges pénzkidobás. Ha tényleg hatékonyak lennének, nem lenne munkájuk a rágcsálóirtóknak, márpedig nekünk igen sok munkánk van – figyelmeztet Garajszki Ágnes, az MK Agro-Hydro Bt. rovar- és rágcsálóirtó cég munkatársa.