tóth gabi
Az amerikai elnök Varsóban mondott beszédét csütörtök óta emésztik az EU politikusai. Sokan gondolják úgy, hogy Donald Trump kiállt az EU-bürokraták által támadott Lengyelország és Magyarország mellett.
Legmarkánsabban a német Die Welt fogalmaz, mikor azt írja: Trump néhány kijelentése a civilizációs értékekről, a határok védelméről olyan volt, mintha lengyel vezetőktől vagy Orbán Viktor magyar miniszterelnöktől vette volna át azokat.
Az újság kiemelte Donald Trump következő mondatait:
„Napjaink legalapvetőbb kérdése most az: túl tudja-e élni a Nyugat, bízunk-e annyira az értékeinkben, hogy megvédjük bármi áron? Tiszteljük-e annyira a polgárainkat, hogy megvédjük a határainkat?”
A napilap az elnök ez utóbbi kérdését úgy értékelte, hogy Trump Nyugat-Európa megmentőjeként tekint a kelet-európaiak kemény menekültpolitikájára, Angela Merkel befogadási politikájával ellentétben.
Trump szerint a társadalmi élet középpontjában a családnak, nem pedig a kormánynak és a bürokráciának kell állnia.
„Mindenekelőtt becsüljük minden egyes emberi élet értékét, védjük minden ember jogait, tiszteletben tartjuk minden, szabadságban élni akaró ember reményét” – szögezte le.
Szavai szerint ez fűzi össze szövetségesként a lengyel és az amerikai népet, az egész civilizációt.
„Ahogyan Lengyelországot soha nem sikerült megtörni, úgy a Nyugat sem engedi meg soha, hogy megtörjék.
Harcoljunk úgy, ahogy a lengyelek: a családért, a szabadságért, a hazáért, az Istenért”
– fejezte be varsói beszédét Trump.
A német gazdasági újság, a Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) pedig már arról ír, hogy az USA egy erős kelet-európai blokkban érdekelt az EU-n belül, mivel Amerika és a Visegrádi csoport (V4) érdekei több kérdésben azonosak. Ezt az értékelést a lap azzal támasztja alá, hogy Donald Trump részt vett a Varsóban tartott „Három tenger kezdeményezés” ülésén, amelyen Magyarországot Áder János köztársasági elnök képviselte.
A DWN szerint a csoport államai – Lengyelország Szlovákia, Csehország, Magyarország, Szlovénia, Észtország, Lettország, Litvánia, Horvátország, Románia Ausztria és Bulgária – nem akarnak német uralmat az EU-ban. Az is nyilvánvaló – írja a DWN –, hogy Trump eltávolodott az EU nagyobb tagállamaitól, különösen Németországtól, és Kelet-Európában új szövetségesekre támaszkodhat, amelyek az amerikai republikánusokhoz hasonlóan konzervatív értékeket képviselnek és elutasítják a bevándorlást idegen kultúrákból.
Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádióban azt mondta Trump varsói látogatásáról: „Minden kormány első dolga, hogy megvédje a saját polgárai biztonságát. Ezt gondolják a közép-európaiak, ezt gondolják az amerikaiak is, itt tehát van egyetértés.”
Az Egyesült Államok és a visegrádi országok (V4) álláspontja a migráció ügyében teljesen egybeesik: a határokat meg kell védeni, és a migránsokat fel kell tartóztatni” – mondta Orbán Viktor, és emiatt is fontosnak nevezte, hogy az amerikai elnök az egyik V4-es országban, Lengyelországban mondott beszédet.
„Tehát nem a hagyományos nyugat-európai területeken, hanem éppen Közép-Európában, ráadásul éppen Varsóban. Ennek szerintem van értelme, jelentősége, és súlya.”