kulcsár edina
Ijesztõen elszaporodott idén az amerikai lepkekabóca Magyarországon. Az Észak-Amerikában õshonos kártevõ rengeteg termesztett és vadon elõforduló növényen, továbbá gyomnövényen is szélsebesen képes szaporodni, amiket sokszor jelentõsen meg is károsít.
Először 2004-ben észleltek Magyarországon amerikai lepkekabócákat, súlyos kártételükkel azonban eddig nem kellett számolni. Idén viszont aggasztó mértékben szaporodtak el Bács-Kiskun, Békés, és Csongrád megyében, de Hajdú-Biharban is megjelentek, főleg a szőlőn, őszibarackon, dión és birsen. Könnyen felismerhetőek, hiszen ragacsossá váli alattuk a levelek felülete a váladékuk miatt.
Csupán a szívogatásukkal általában nem okoznak nagy kárt a növényen, de a lárvák és a nimfák által nagy mennyiségben termelt viaszváladék és mézharmat viszont igen. A mézharmaton úgynevezett korompenész nevű gombafaj telepedik meg, ez fekete bevonatot képez mind a növényeken, mind az alatta elhelyezkedő padokon, autókon. Az amerikai lepkekabócák elleni védekezés ugyanakkor nehézkes a testüket borító viaszréteg miatt. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal ezért a permetezésre felhasználható rovarölő hatóanyagok közül a felszívódó hatású készítményeket és a kontakt hatóanyagú szereket ajánlja, amikről a gazdaboltokban érdemes érdeklődni.