kulcsár edina
Sokat ártott a diónak a késõ tavaszi fagy, így drágulhat a bejgli! Imádkoznak a gazdák, hogy a következõ hetekben jó idõ legyen.
Hamarosan elkezdik szedni a diót Magyarországon, közel hatezer hektáron. De idén, mint annyi más gyümölcsben, a diótermésben is komoly károkat okozhatott a tavaszi fagy. Tavaly jó volt a termés, idén viszont gyenge-közepes hozamra számítanak a gazdák.
Gara Miklós, a Balaton Ker-Tész Szövetkezet ügyvezető igazgatója elmondta a %Ripost%-nak: nehéz megjósolni, milyen lesz végül a termés, de a gazdák napos, száraz időben reménykednek.
Egy hosszabb esőzés tönkreteheti a termést – ez történt 2014-ben is.
Gara Miklós szerint a korábbi években főleg az Alföldön fagyott el a termés jelentős része, míg a Dunántúlon kisebb károkat okozott a hideg – idén viszont az ellenkezőjét tapasztalták, most a Dunántúlon volt nagyobb a kár.
Azok a diófák mindig is nagyobb veszélyben voltak, amelyeket mély fekvésű területekre ültettek, hiszen a hajnali hideg levegő itt hosszabb időre megrekedhet.
Az északi régiókban a gyűjtögetők járnak rosszul – ez az "üzleti modell" ma is nagyon jellemző a diópiacon. Tiszacsécse környékén például sokan összeszedik a lepotyogó termést, kiszárítják, feltörik, majd eladják a nagyobb gyűjtőhálózatoknak, amelyek főleg a nagybani piacon értékesítik a diót.
A magyar diót egyébként nem csak a hazai piacokon adják el, Németországba, Franciaországba és az Egyesült Királyságba is jut belőle pucolva vagy héjában. De ha a gazdák számára nem is lesz túl jó a 2016-os év, a vásárló még reménykedhet. Gara Miklós szerint ha az eső el is mossa a hazai szüretet, megrongálva a termést, az ukrán és az erdélyi dió megjelenhet a magyar árusoknál.