Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2016.09.09.

Könnyes búcsú: ezeket a csemegéket tünteti el a klímaváltozás

Már most brutálisan drágul több kedvenc élelmiszerünk, de lesznek közülük olyanok is, melyekrõl örökre lemondhatunk...

Drágul a citrom, a narancs, a banán, eltűnik a piacokról a hazai málna. Csak néhány gyümölcs azok sorából, melyeket veszélyeztet, esetleg el is töröl a föld színéről a globális felmelegedés.

Legutóbb az Independent írt arról, hogy ha a globális felmelegedés, a növényt fenyegető gombabetegségek miatt  2080-ra eltűnhet a kávé a földről.

Lassan búcsút vehetünk a csokoládétól, ugyanis a kakaóbab 70 százalékát Nyugat-Afrikában termelik, és a növény igencsak érzékeny a hőmérséklet növekedésére.

A Természetvédelmi Világalap (WWF) Vihar előtti csend című jelentése is azt hangsúlyozza, hogy

a fogyasztók hamarosan érezni fogják egyes termékek, mint például a kávé vagy a narancs árának brutális drágulását.

 

A világ kávétermésének felét jelenleg Brazília és Vietnam adja, de az évszázad közepére a jelenlegi termőterületek fele termelésre alkalmatlanná válhat az éghajlatváltozás következtében.

A banán léte is veszélyben van. A melegebb idő, a viharok és áradások kedveznek a veszélyes baktériumok és gombák elterjedésének. Külön kihívást jelent, hogy a banántermelés jó része egyetlen fajtán alapul, így egy-egy betegség szinte a teljes globális termést tönkreteheti.

A narancs számára a legnagyobb veszélyt az aszály jelenti. A világon elfogyasztott narancslé fele Brazíliából származik, és az ország narancstermelésének 80 százalékát egyetlen állam, São Paulo adja. A termeléshez jelenleg is egyre gyakrabban intenzív öntözés szükséges, ami az 1960-as és 1970-es években még egyáltalán nem volt elterjedt. A kaliforniai és floridai termelőterületek is egyre inkább érintetté válnak vagy a vízhiány, vagy pedig a tengerszint-emelkedés miatt.

A mogyoró világpiacát Törökország uralja, a globális termelés 70 százalékát meghaladó részesedésével. A török környezetvédelmi minisztérium szerint az országban a termőterületek eltolódására és terméscsökkenésre kell számítani, ami hatással lesz az ország gazdasági helyzetére is.

És, áll a WWF jelentésben, az éghajlatváltozás globális élelmiszerellátásra gyakorolt általános hatásai még nincsenek is felmérve.

 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek