Létrehozva: 2016.09.06.

Kiderült: mindenki kaphat ötöst!

Kérdéses volt, mi lesz az ötforintos sorsa. Eddig... Pletykáltak arról is, hogy ötvenezer forintos bankjegyet vezetnének be.

Ki gondolta, hogy búcsút kellene vennünk az ötforintostól?

Nem azért, mert sokat ér, hiszen mit lehet ma öt forintért kapni? Te megvárod a visszajárót egy ezresből, ha 995 forintot fizetsz valahol?

Mégis furcsa lenne úgy elveszíteni ezt az aprót, mint 2008-ban az egy- és kétforintosokat, amiket akkor bevontak. Elvesztették gyakorlati hasznukat, csak a pénztárcánkat nehezítették. Nem úgy az ötös, legalábbis ezt írta a Magyar Nemzeti Bank a Pénzcentrumnak.

"folyamatosan monitorozzák a különböző címletű fizetőeszközök forgalomban betöltött szerepét,és ez alapján napjainkban az 5 forintosokat a készpénzforgalom szereplői igénylik és a tapasztalatok alapján használják a fizetési forgalomban."

A készpénzforgalmi igények alapján tehát nem indokolt, ezért nincs napirenden a jelenlegi érme-címletstruktúra megváltoztatása.

Most vége a szóbeszédnek

Arról is szólt a fáma, hogy ma már "túl kicsi" a húszezres, ezért esetleg bevezetnék az 50 ezer forintos bankjegyet. Ezt azonban a jegybank határozottan cáfolta, s hozzátették:

"a 2018-ig tartó csere kizárólag a jelenlegi címletsorozatra (500; 1000; 2000; 5000; 10 000 és 20 000 forintosra) terjed ki."

Ma a magyar átlagbér nettó 171 600 forint. Ez azt jelenti, hogy ma az átlagbér 8 darab húszezresből és 1 darab tízezresből, vagyis 9 darab nagy címletű papírpénzből áll össze (az "apró" mellett...). Ha bevezetnék az ötvenezres bankjegyet, elég lenne hozzá 3 darab ötvenezres és 1 darab húszezres, vagyis csupán 4 darab "nagy pénz"...

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek