tóth gabi
Összetörte az autódat, ledarálta a gyümölcsösödet a jégverés, és kárenyhítésért szaladgáltál nyáron a biztosítóhoz? Van jó hírünk, hamarosan jóval kevesebb lesz a félnivalód.
Májustól augusztus végéig alig volt olyan régiója az országnak, ahol ne csapott volna le felhőszakadással, jégesővel a vihar sok milliárdos kárt okozva épületekben, szőlőkben, gyümölcsösökben.
Ezt látva a kormány 2018 végéig az egész országra kiterjeszti azt a jégesőelhárítási rendszert, amit Baranya, Somogy és Tolna megyékben működtet a Dél-magyarországi Jégesőelhárítási Egyesülés (NEFELA).
Huszár István, a 25 éve indult, a termelők önszerveződésével létrejött egyesülés elnöke szerint a védett térségekben a rendszer hatása kiterjed az ott élő „civilekre” is, hiszen a jégverés nem töri össze az autójukat, a házuk tetőzetét, nem beszélve a ház körüli kertek veteményeiről.
Az elmúlt 25 év tapasztalatai azt mutatják, hogy 71 százalékkal csökkentek a károk a védett területen, s ezzel 4-4 milliárd forintos mezőgazdasági és lakossági kárt előztek meg.
Az egyesülés szakmai javaslata az, hogy a meglévő rendszer mellé még négyet kellene telepíteni az országban, s az így létrejövő 5 egység összehangolt működésével lehetne jelentősen csökkenteni károkat.
A %RIPOST% kérdésére, hogy Budapestet lehet-e védeni ezzel a módszerrel, Huszár István elmondta, hogy
a főváros területén nehéz lenne telepíteni a generátorokat, itt egy körgyűrűs megoldás jöhetne szóba.
A NEFELA honlapján található ismertetés szerint a jégesőelhárítás során a generátorokkal ezüstjodidkristályokat juttatnak még a jégszemek kialakulását megelőzően a zivatarfelhőkbe. Így ugyan több jégszem keletkezik, mint természetes körülmények között, de méretük kisebb lesz, lassabban esnek lefelé, és az olvadás nyomán jelentősen csökken a méretük.
A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) adatai szerint csak július 12-14-i viharokat követő kárbejelentések száma meghaladta a 10 ezret. A károk 90 százalékát jégverés miatt jelentették.
A Földművelésügyi Minisztérium %RIPOST%-nak küldött összegzése szerint idén a jégverés által legnagyobb területen károsodott megyék Szabolcs-Szatmár-Bereg (15 300 hektár), Békés megye (3 700 hektár) és Jász-Nagykun-Szolnok megye (3 300 hektár) voltak. De kisebb régiókat is hatalmas jégkárok értek a nyár folyamán.