tóth gabi
Nõttek idén a hazai fizetések. Íme a legfrissebb statisztikák, összehasonlíthatod velük a saját családod bevételeit!
A politikusok mindig azt mondják, hogy nőnek a fizetések, de mi ebből soha nem érzünk semmit! - így kommentálja a legtöbb ember a hivatalos adatokat. Most itt vannak a legfrissebb statisztikák, és mindenki összehasonlíthatja velük, hogy otthon is így alakul-e a családi kassza!
Te keresel-e bruttó 258 000, vagyis nettó 171 600 forintot? Idén az első félévben ugyanis ennyi volt az országos átlag a Központi Statisztikai Hivatal szerint. Ha a közmunkások nélkül nézzük, akkor hajszálnyival magasabb. De inkább ne vonjuk ki őket az átlagból, hiszen a többségük nagyon is sokat dolgozik azért a havi bruttó 79 200 forintért, amiből nettóban csupán havi 52 700 kerül a zsebbe... Összehasonlításul: az országban a legmagasabb fizetésű magánszemély (figyelem, nem vállalkozó!) egy évre 1,12 milliárd forintnyi bérjövedelmet vallott be az utolsó adat szerint. Ez havi 93 millió forintos fizetés!
Lehet, hogy az állások biztosabbnak tűnnek az állami szférában, de a cégek jobban fizetnek! Az állami szektorban dolgozók (köztük a tanárok, rendőrök, hivatalnokok és így tovább) átlagosan bruttó 227 900 forintot kaptak, amiből nettóban 151 500 forint maradt a zsebükben. A magánszférában dolgozók jobban jártak: a havi bruttó 274 000 forintjukból nettóban 182 200 forint maradt idén.
Sokan nézhetnek irigykedve a pénzügyi területen dolgozókra, mert - mint mindig - most is ők állnak a "fizetési olimpia" képzeletbeli dobogójának legfelső fokán, az átlagban bruttó 514 940 forintos keresetükkel, ebből 350 589 forint marad a zsebükbe. Az ezüstérem az információ, kommunikáció területén dolgozóké (462 226, nettóban 323 157), a bronz pedig a tudományos, műszaki területen robotolóké (átlagban 401 271, nettóban 260 628 forint havonta).
ők keresik a legkevesebbet. Sőt, ez az egyetlen terület, ahol az átlagos kereset havi nettó százezer forint alatt van! Az átlagos keresetük hivatalosan havi bruttó 148 516, nettó 99 364 forint, így nem is csoda, hogy sokan külföldre mennek inkább dolgozni... De pocsékul állnak a szálloda- és vendéglátóiparban dolgozók is (162 740, nettóban 109 850 forint, persze borravaló nélkül...)
Azt mondják a statisztikák, hogy idén a bruttó átlagkereset 6 százalékkal nőtt, de nettóban ennél is jobban jártunk: az adószabályok változása miatt átlagban 7,6 százalékkal maradt több a zsebünkben, mint tavaly az első fél évben. Nálatok, otthon is ez a helyzet? A növekedés fő oka a KSH szerint a minimálbér emelése, a fegyveres testületek illetményemelése, valamint a szociális területen dolgozók kiegészítő pótléka. És az elemzők további javulásra számítanak, mert sok cég az év második felére ígéri az újabb béremeléseket, az államnál pedig újabb területeken vezetnek be életpálya-modellt, ami a remények szerint újabb béremelésekkel jár.