Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2016.08.29.

Mi lesz a fogsorunkkal? Beomolhat az állami fogorvosi ellátás

Sok magyar fogorvos külföldre megy vagy magánrendelõt nyit, mert alacsony az állami finanszírozás. A baj egyre félelmetesebb méreteket ölt, csaknem 270 betöltetlen praxis van az országban.

Bajban az állami fogorvosi ellátás! Rengetegen nem tudják megfizetni a drága magánellátást, az állami fogorvosi praxisok viszont több száz helyen üresek - és ez meg is látszik is a magyarok fogainak állapotán...

Egyre több helyről hiányzik a fogorvos, és még nem született megoldás a problémára

- mondta a %RIPOST%-nak dr. Hermann Péter, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának elnöke. Ma mintegy ötezer fogorvos dolgozik Magyarországon, és közülük mintegy 3300 állami rendelőben, vagyis közpénzből - ám nekik évről évre fogy a számuk.

Eleve kevés pénzt kapnak a fogorvosi praxisok

Azért is csökken az állami fogorvosok száma, mert az állami támogatásból alig lehet megélni, ezért sokan inkább magánrendelőben dolgoznak vagy külföldre mennek (évente mintegy 250 fogorvos költözik másik országba dolgozni). Az itthon maradók közül sokan egyszerre dolgoznak az állami praxisban, szabad óráikban pedig a magánszférában, hogy meg tudjanak élni.

Az is nehezíti a fogorvosok helyzetét, hogy a háziorvosokhoz képest feleannyi pénzből kell gazdálkodniuk.

"Ebből pedig egész egyszerűen nem lehet mindent fizetni. A fogorvosi praxisok eszköz- és anyagigénye egyébként is jóval magasabb a háziorvosokhoz képest" - tette hozzá a fogorvosi tagozat elnöke.

A fogászati ellátás állami finanszírozása két elemből áll: egy fix összegből és az elvégzett beavatkozások utáni teljesítménydíjazásból. Ma átlagban havi 800 ezer forintból kell kigazdálkodnia a fogorvosnak a saját bérét, az asszisztens bérét, a különböző járulékokat, a rezsit, és az anyagokat is ebből kell megvásárolnia.  Egy évben mintegy két-két és félmillióan mennek el "állami" fogorvoshoz, ám az elmaradott térségekben 3500-4000 lakosra jut egy-egy fogorvos. A csak az állami szférában dolgozó fogorvosok egyébként átlagosan havi bruttó 225 ezer forintot keresnek, a  magánszektorban dolgozó fogorvosokról nincsenek pontos adatok, de a határ a csillagos ég...

Folytatás a következő oldalon!


Van egy létező támogatási forma, de ők nem kapják

A Fogorvosi Tagozat nem érti, hogy a fogorvosok miért nem kaphatnak letelepedési és praxisjogvásárlási támogatást - mint a háziorvosok és a gyerekorvosok -, hiszen ez segíthetne a helyzeten. Az állam a háziorvosoknál éppen ezzel akarja csökkenteni a betöltetlen praxisok számát. Ez vezetett oda – ahogy a fogorvosok előre jelezték is az egészségügyi vezetőknek –, hogy

az állami rendelők sorra üresen maradnak, mert nincs, aki elvállaljon egy kiürülő praxist. A helyzet már nagyban veszélyezteti a betegellátás biztonságát is.

A MOK Fogorvosi Tagozata attól fél , hogy ha a fogászati ellátórendszer finanszírozása így marad, a betöltetlen praxisok száma drasztikusan emelkedni fog, és lassan már pénzzel sem lehet segíteni a rendszeren. Ma például csak Budapesten 33 betöltetlen praxis van, vidékről pedig nagyjából 200 fogorvos hiányzik. A pontos listát ezen a linken lehet megnézni.

Több helyen lenne ingyenes ellátás

Azt is megkérdeztük dr. Hermann Pétertől, hogy a páciensek mit érzékelnének abból, ha a fogorvosok is megkapnák a letelepedési és praxisjogvásárlási támogatást. Õ elmondta, hogy a betegek az árakban nem éreznének változást, hiszen az ellátás finanszírozását jogszabály határozza meg. A változás azzal járna, hogy a betegek ott is kapnának fogorvosi ellátást, ahol jelenleg nem.

A fogorvosi praxisok nemrég egyébként 2 milliárd forint plusz forrást kaptak, ez praxisonként és havonta nagyjából 50 ezer forint támogatást jelent. Ennek nagyon örülnek, de önmagában nem tudja megoldani a problémát. Dr. Hermann Péter szerint minimum akkora támogatásra lenne szükségük a fogorvosoknak is, mint a háziorvosoknak. Az OEP pályázati felhívása alapján a háziorvosi körzetek a 12-60 hónapja betöltetlen praxis esetén 6-10 millió forint letelepedési támogatást kaphatnak. Az összeg a praxisjog vásárlása esetén jelenleg maximálisan 4 millió forint.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek