kulcsár edina
Megkapta a diplomáját az ország legidõsebb, 81 éves egyetemistája, dr. Harsányi Ernõ. Szerinte mindig csinálni kell valamit, hogy ne butuljunk el. Ez a negyedik diplomája. Na, ki csinálja utána?
Kecskeméten mindenki tudja, ki az a dr. Harsányi Ernő. Õ az örök diák, aki dacol az idővel. Nem hajlandó úgy élni, mint sok nyugdíjas társa, akik begubóznak, és szappanoperákat néznek a tévében. Õ inkább a tanulást választotta a Pécsi Tudományegyetem Kecskemétre kihelyezett kulturális mediáció szakán.
Amikor beiratkozott, 80 éves volt. A két tanévet egy év alatt végezte el. Átlagosan napi négy órát tanult, és jól szórakozott azon, hogy az egyik csoporttársának, egy fiatal hölgynek a nagypapájával járt általános iskolába a '40-es években. Az egyetemi tanulmányairól ezt mondta:
Egyáltalán nem volt könnyű végigcsinálni. Negyvennégy tantárgyunk volt, abból negyvenkettő ötös lett, és kettő négyes
- újságolta büszkén a nyugdíjas. Ha nehéz is volt, végigcsinálnia, tudta, hogyan dolgozza fel a tananyagot, hiszen óriási gyakorlata van, nemcsak abban, hogyan kell tanulni, hanem abban is, hogyan kell tanítani.
Dr. Harsányi Ernő eredetileg matematika-fizika szakos tanárként dolgozott, később elvégezte a filozófia-logika szakot is, és 26 évig filozófiát tanított. Ezután átnyergelt a gerontológiára, mely az öregedéssel foglalkozó tudomány. Épp csak ő nem tud megöregedni.
Diplomamunkájában az idős emberek kulturális szokásait vizsgálta.
"Készítettünk nyolcszáz kérdőívet, ebből hatszázötven érkezett vissza, és ötszázhatvannégy volt értékelhető. A válaszokból kiderült, hogy a legtöbb nyugdíjas teljesen visszahúzódó életet él, egyetlen időtöltése a tévénézés" - mesélt a szomorú eredményekről Harsányi Ernő.
Megdöbbenve látta a válaszokból, hogy a nyugdíjasok többsége három év alatt egyszer sem volt moziban. Ennek az lehet az oka, hogy a mozijegy a nyugdíjasoknak megfizethetetlen, így a tévéműsorok pótolják a mozit. Kicsivel többen néha eljutnak színházba, vagy valamilyen koncertre.
Harsányi Ernő örömmel viseli "a legidősebb egyetemista" címet, mint mondta, tulajdonképpen ezzel meg akarta mutatni, hogy igenis fel lehet venni a fiatalok tempóját.
"Az államvizsgán megismerkedtem a második legidősebb egyetemistával, őt Hamburger Katának hívják, és 76 éves" - mondta. Örült neki hogy még egy hozzá hasonló emberrel találkozhatott, aki fittyet hányva az idő múlásának, beül az iskolapadba, tanul, tételeket dolgoz ki, vizsgázik, izgul.
Ez amolyan önmérce volt, egy teszt. Kíváncsi voltam, vajon bírom-e a versenyt a fiatalokkal. Igen. Bírom. Sok akaraterő kellett hozzá.