Magyar Péter ünnepelni kezdte a "nők elleni erőszakot"

INSIDER
Létrehozva: 2023.12.29.

Váratlan barátság a II. világháború közepén

Mesébe illő történet a II. világháborúból

1943. december 20.-án első bevetésén vett részt Charlie Brown pilóta és csapata a Ye Olde Pub nevezetű amerikai bombázógépen a németországi Bréma városa felett. Az amerikai légierő kemény ellenállásba ütközött, a várost 250 légvédelmi ágyúval védték. Már három bombázót veszítettek az amerikaiak amikor a Ye Olde Pub azt a parancsot kapta, hogy törjenek előre a város legjobban védett pontja felé.

Bal oldalon: Charlie Brown, jobb oldalon: Franz Stigler II. világháborús katonák
Bal oldalon: Charlie Brown, jobb oldalon: Franz Stigler II. világháborús katonák

Tíz percnyi bombázás után egy légvédelmi rakéta találta el a gépet, egyenesen az orrában lévő plexiüveget. További rakéták sújtották a gépet, eltalálva a második és negyedik motort, amitől a gép képtelenné vált a küldetés folytatására. Bár még nem állt le, veszélyesen lelassult, amit így a németek könnyedén utolértek. 

Újabb támadások sorában még egy motort elveszítettek, a belső oxigén és elektromos rendszerek is tönkrementek, a fegyverek a fagy miatt, a bal szárnyat pedig egy légvédelmi rakéta lőtte át. Hugh Eckenrode hátsó lövész fegyverével együtt felrobbant, Yelesanko elveszítette lábát, Pechout rádiósnak pedig repeszek robbantak a szemébe. Brown vállát olyan súlyosan eltalálták, hogy elájult, így már teljesen elveszítve a gép feletti irányítást.

Brown pilótát az utolsó pillanatokban sikerült felrázniuk, addigra a gép már felfordulva zuhant a fák közé, de még sikerült visszavennie az irányítást a gép felett. Ezt látta meg Franz Stigler német vadászpilóta, aki mögött ekkor már 27 győzelem állt. Üldözőbe véve a gépet még nem sejtette, hogy mit lát majd meg: A gépen akkora lyukak voltak, hogy könnyedén látta a súlyosan sérült, ekkor már fagyási sérülésekkel is küzdő legénységet. Stigler képtelen volt lelőni a gépet, kézjelekkel próbálta ezt az amerikaiak tudtára adni, de nem értették meg egymást. Stigler közelebb hajtott gépével, kitakarva a repülő egyetlen oldalát ahol még látszott a nemzetiségük, és a német határig kísérte a gépet. Végül Stigler tisztelgett, és visszahajtott gépével.

Brown további 400 kilométeren keresztül repült a géppel, egyenesen vissza a brit Királyi Légierő bázisára. Eckenrode lövész kivételével mindannyian túlélték a támadást, feletteseiknek pedig semmit nem mondtak Stiglerről, aki szintén megőrizte titkát.

1986-ban a már rég visszavonult Charlie Brown elhatározta, hogy mégis beszámol az eseményekről, majd négy évnyi keresés után sikeresen meg is találta az ekkor már Kanadában élő Franz Stiglert. Egy telefonos beszélgetés során tisztázódott, hogy valóban ő volt az a bizonyos német pilóta akinek az életét köszönheti. Találkozásuk után közeli barátok lettek, sőt, Stigler még kitüntetést is kapott cselekedetéért. Egészen halálukig barátok maradtak, ami ugyanazon évben, 2008-ban, alig pár hónap különbséggel következett be.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek