tóth gabi
Korábban már mesélt szörnyű gyermekkoráról Tóth Andi, édesapja rettegésben tartotta őket. Az énekesnő végül elmenekült otthonról és Budapesten elindult egy tehetségkutatón, amit meg is nyert. De a felhőtlen boldogság helyett azt érezte, hogy valami nincs rendben vele, mentálisan összeomlott. Végül már úgy érezte nem bírja tovább, bele fog pusztulni, ezért pszichológus segítségét kérte, akihez mint kiderült, azóta is, vagyis közel tíz éve jár.
Mindenkit lesokkolt Tóth Andi, amikor a Dancing with Stars műsorban elmesélte: édesapja rettegésben tartotta a családot. S bár édesanyja tisztában volt vele, hogy el kellene válnia, mégsem tette. A szörnyű gyermekkor, az akkor átélt traumák olyan mély nyomokat hagytak benne, amik mai napig rányomják bélyegét az életére.
Alig töltötte be 14-et Tóth Andi, amikor összecsomagolt otthon és két bőrönddel elmenekült otthonról.
"Édesapám eléggé megnehezítette, hogy nekünk otthon egy családi környezet legyen" – mesélte az 1Kanapén című műsorban Andi. "Én bontottam meg ezt a közeget, tudtam, hogy nekem ebből ki kell szállnom! Aztán pár évre rá a bátyám is követte a példámat és elment Németországba a feleségével, aztán rövidesen már váltak is a szüleim… Mi tettük meg azt a lépést, amit nekik kellett volna már évekkel korábban… A szüleim viszonyából mi mindent érzékeltünk, minden előttünk zajlott, igazából 0-24-ben ment a csetepaté. Nem volt ez titok, igazából mindenki látta, hogy egy toxikus kapcsolat… Édesapámnak is rossz gyermekkora volt, később felnőttként mindig a pénz és a siker volt fontos. Mi is szegények voltunk és ő a lehetőséget látta bennünk, mint egy bank. Aztán jöttem én, hogy én nagyon szeretek énekelni, rögtön dollárjelek voltak a szemében… Tudtam, hogy ahhoz, hogy később onnan elmeneküljek, ezt tűrnöm kell…"
Az énekesnő arról is beszélt, hogy már nem haragszik, de csalódott, mert úgy gondolja, minden gyerek megérdemel egy jó apát. Végül elmenekült, de a traumáit cipelte magával.
"Miután vége volt a faktornak és megnyertem, és lett ott egy párom, élete első szerelme, már lehetett látni, hogy valami nem okés velem. Hogy ez így kezdett sok lenni, kezdtek rohamaim lenni, és akkor ajánlották, hogy járjak rendszeresen pszichológushoz, ami elsőre elég ijesztő volt. És én tulajdonképpen azóta is járok!
Volt egy szörnyű gyermekkorom, tele traumákkal, de az utolsó csepp a pohárban az volt, amikor megnyerte a tehetségkutatót és ezzel jött minden. A gyermekkori traumák a felnőttkori traumákkal és egyszer csak felrobbant minden. És konkrétan azt éreztem, hogy meg fogok őrülni, hogy ebbe bele fogok halni, bele fogok pusztulni.
És ezzel minden nap meg kell küzdenem, a következmények életed végéig kísérnek. Te döntöd el, hogy megpróbálsz ezzel együtt élni, megszereted azt az embert, aki lettél ezáltal, vagy belesüllyedsz… De pszichésen stabil vagyok!"
A múltban megélt traumák kihatnak, kihathatnak a jelenre, onnan eredhet a depresszió, a pánik, a szorongás
– kezdte dr. Makai Gábor, klinikai szakpszichológus.
"A szorongás jelzi, hogy valami nincs rendben. Persze a trauma tág fogalom, lehet enyhébb, keményebb, lehet hatványozott. Az a jó, ha valaki felismeri, hogy baj van és segítséget kér szakembertől. Mert ott felszínre kerülnek a problémák, le tudnak menni a mélyére és utána azokat rendbe lehet tenni. Mert nincs olyan, aki mindig boldog, akinek semmi sérelem, semmi stressz nincs az életében. Ezeken azért is kell dolgozni, mert a traumák kihatnak az élet minden területére, úgy a munkára, úgy az emberi kapcsolatokra, úgy a párkapcsolatra is!"