tóth gabi
Brit Columbia nem az első hely a világon, ahol kísérleti jelleggel „legalizálták” a keménydrogokat. De, hogy hová vezethet mindez? Csak Isten tudja, vagy még ő sem…
Kanada legnyugatibb tartománya néhány nappal ezelőtt jelentette be, hogy dekriminalizálják a kokaint, a heroint, a metamfetamint, a fentanilt és a morfiumot. Ez annyit tesz, hogy ezen keménydrogok ugyan továbbra is illegálisak maradnak, de ha egy felnőttnél 2,5 grammot, vagy annál kevesebbet találnak, nem tartóztatják le, nem emelnek ellene vádat és a szereket sem foglalják le. Ehelyett tájékoztatást kapnak a rendelkezésre álló egészségügyi és szociális szolgáltatásokról.
A hír kapcsán lapunk megkereste Szabó Győzőt és Dietz Gusztit, hiszen a színésznek és a sportolónak is akad tapasztalata a keményebb drogokkal: mindketten évekkel ezelőtt szembenéztek a démonjaikkal és le is győzték azokat. Arra voltunk kíváncsiak, mit szólnak a kanadai tartomány megengedő „politikájához”.
„Svédországban például államilag szabályozzák az alkoholvásárlást, mégis mindenhol van bolt, ahol meg tudják venni a piát. Ettől függetlenül nem értem ezt a kanadai helyzetet. Éppen nemrég jártam ott, a Toxikoma miatt és mindenfelé amolyan szabad zónák vannak, ahol engedik, hogy az emberek beálljanak a különféle drogoktól. Eközben Kanadában sokkal többen halnak meg drogtúladagolásban, mint például Covidban… Persze ott van a másik oldal, vagyis a kormány, ami hatalmas lóvét kaszált már azon is, hogy legalizálták a füvet. Ebben a kérdésben nem lehet, vagy nagyon nehéz jó döntést hozni.
Brit Columbia most olyan lesz, mint egy állatkert, vagy szafari park, csak ott nem a zsiráfot lehet majd megnézni, hanem a szét- és lecsúszott drogosokat.
Sajnos a döntés mögött nincs meg az a szociális háló, amit ez az emberkísérlet igényelne. Ott a drogosok meghalnak”- mondta a Ripostnak Szabó Győző, akinek az életrajzi ihletésű mozija még mindig hasít Netflixen.
Dietz Guszti is szembenézett már a drog poklával és sok évvel ezelőtt visszatért onnan, ahonnan önerőből csak kevesen tudnak. Az egykori MMA harcosnak is sarkos véleménye van a Brit Columbiai döntéssel kapcsolatban. „Nekem az a véleményem erről, hogy nem feltétlen probléma az, hogy a szerhasználatot nem kriminalizálják, persze, ha a terjesztést továbbra is büntetik. Ez sajnos nem derült ki egyértelműen. Vannak országok, ahol zéró toleranciát hirdetnek a drogokkal szemben, de gyanítom, ott sincs arányaiban kevesebb szerhasználó, mint azokban az országokban, ahol ezt részben tolerálják! Ha tetszik, ha nem, amióta világ a világ, az emberek használnak drogokat! Persze, nem mindenki, tudom, de az én korosztályomban az emberek 90 százalékának volt már valamilyen drogélménye” - kezdte Guszti, aki az alkoholt is legalább akkora károkozónak tartja, mint a drogokat.
„Az alkoholt is drognak tartom, sőt, az egyik legaljasabbnak mind közül. Mégis, hozzáférhető és ha nem is múlt el még 18, akkor is könnyedén bárki megoldja magának a beszerzését. Pedig a családon belüli erőszak, a piti bűncselekmények és halálos közúti balesetek 80%-át az alkohol okozza. Így nincs kétségem afelől, hogy a mindenkori kormányoknak, bárhol a világon, nem igazán érdeke, hogy mi józan, mentálisan egészséges életet éljünk...
Ezzel együtt túlzásnak érzem hogy nem különböztetik meg a könnyű és keménydrogokat egymástól.
Ezért ez így számomra leginkább egy újabb, felesleges emberkísérletre hasonlít, ami a történelmünk során ritkán hozott eddig pozitív eredményt, vagy talán még soha. Lelkük rajta akik ezt kitaláltak, és azoknak is akik ezt jóvá hagyták ilyen módon...” - fogalmazott lapunknak a sportoló.