kulcsár edina
Hazánk egyik legismertebb sztárséfének csuklóján olyan órák díszelegnek, amelyek árából egy közepes méretű fővárosi lakás is kitelne.
Rácz Jenő messziről indult, és még messzebbre jutott. A csepeli vendéglátósuliból 18 évesen vette nyakába a világot, és Angliából, Dánián át eljutott Szingapúrig, majd egy rövid ideig ismét európai luxuséttermekben dolgozott, mígnem Sanghajban, a Taian Table étterem konyhafőnöke lett, amely a vezetésével megkapta a Michelin-csillagot, amit a rá következő évben is sikerült megőriznie. Persze a magyar séf által bejárt út nem végig volt milliós órákkal kikövezve. Gyakorlatilag a semmiből teremtette meg a jólétét, Dániában munkásszálláson lakott és gyalog járt, mivel buszjegyre sem volt pénze, miközben a világ egyik legjobb éttermében ingyen, vagyis tapasztalatszerzésért dolgozott. Így, aki mindezt irigyelné tőle, annak azt lehet javasolni, csinálja bátran utána.
Nos úgy, hogy Rácz Jenő szenvedélyesen gyűjti a szó szerint méregdrága kiegészítőket. Ebben pedig éppen olyan sikeresnek tűnik, mint a konyhaművészetben, hiszen a Beszéljünk órákról! elnevezésű TikTok-oldal tanúsága szerint a hazai sztárvilágban az ő csuklóját ékesíti a legdrágább időmérő eszköz. A Patek Philippe Nautilus fantázia néven futó órájának ára 60 millió forint. Persze nem nevezhetnénk szenvedélynek a sztárséf órák iránti vonzalmát, ha „csupán” ez az óra várná, hogy reggel felvegye, és elinduljon vele a budapesti éttermébe, vagy éppen egy forgatásra. A gyűjtői dobozban helyet kapott még egy Rolex Cosmograph Daytona, amit 50 millió forintért vesztegetnek, és akad a gyűjteményben egy amolyan „szaladgálós” darab, ami egy Rolex Submariner Kermit. Ezt már 8 millióért utánunk hajítják a szaküzletben.
A Bors megkereste Rácz Jenőt, aki sok hazai hírességgel ellentétben szívesen mesélt a vagyonokat érő óráiról, hiszen – mint mondja – minden darabjáért kemény munkával dolgozott meg.
Nem gazdasági megfontolásból, vagyis nem befektetési céllal vettem egyik órámat sem, és nem is értem azokat, akik ezért költenek egy-egy ritka és szép darabra. Én szenvedélyesen szeretem az órákat, a piaci értékük pedig másodlagos szempont számomra. Persze nem árt, ha az ember értéktartó, klasszikus darabokba szeret bele
– kezdte a Borsnak a Michelin-csillagos séf, aki több méregdrága óra büszke tulajdonosa. Többek között egy igazi csúcsdarab, egy Patek Philippe is a gyűjteménye része, ami 60 millió forint.
Régebben a Rolex óra az üzletemberek és bankárok kiváltsága volt, de ma már egy középvezető pár év alatt össze tud rakni négy-ötmilliót, amennyibe egy 'tisztességesebb' modell kerül
– vélekedett Rácz Jenő, aki egy elérhető és egy kevésbé elérhető modellt is birtokol a gyártótól.
A Patek Philippe óra már egy másik lépték. Egy-egy kézzel készített modellre akár tízéves várólista is lehet, és egy éven át készül, ha fogadják a rendelést
– árulta el séf, aki szerint nem feltétlenül a drága órák birtoklása, inkább a megszerzésükig vezető út okozza az igazi örömöt.
Rácz Jenő gyűjtőszenvedélye, vagyis az órák iránt érzett csillapíthatatlan vonzalma egyszer átlépett egy lélektani határt, de a döntését végül máig sem bánta meg.
"Egy ilyen óra bár valóban státuszszimbólum, nem igazán a külvilágnak szól, hiszen míg egy luxusautót mindenki felismer, egy sokmilliós órát viszont csak nagyon kevesen, és éppen ez a lényeg. Egy szakértő szemnek sokat elárul egy emberről az óra, amit visel. Egyébként a szenvedély komoly dolog, és akár 'veszélyes' is lehet. Velem évekkel ezelőtt megesett, hogy szinte minden megtakarításomat beletettem egyetlen órába" – vallotta be Jenő, aki bár nagy becsben tartja az ékszernek is beillő óráit, mégsem kíméli őket különösképpen, vagyis az 50-60 milliós időmérőket hordja a konyhában és sportoláshoz is, mert úgy tartja, hogy az órák vannak érte, és nem fordítva.