Létrehozva: 2017.01.11.

Hoppá: Sosem válhatnak el Hajdúék

2008. augusztus 18-án Sarka Kata és Hajdú Péter Isten elõtt is igent mondtak egymásnak. Ezzel fogadalmat tettek, hogy együtt maradnak, amíg egyikük el nem távozik az élõk sorából. Ezt a szentséget azonban soha nem bonthatják fel!

Egy polgári házasság felbontása egyszerű folyamat, de a szentségi házassággal már egészen más a helyzet. Azt ugyanis nem érvényteleníttethetik rafinált ügyvédek vagy világi bírák. Isten előtt ugyanis csak egyszer esküdhet valaki örök hűséget, és csak egyszer mondhatja ki a pár: Amíg a halál el nem választ…

Pontosabban létezik egy hosszadalmas és bonyolult procedúra, amelynek célja, hogy kiderüljön: a szentségi házasság eleve érvénytelen volt, de ezt az utat csak kevesen választják. Lovassy Attila, a jászkarajenői plébánia kormányzója elmondta a %RIPOST%-nak, hogy milyen lehetőségei vannak az olyan házaspároknak, mint Sarka Kata és Hajdú Péter, akik Isten előtt tettek esküt, mégis szeretnének elválni.

"Az egyházi, szentségi házasság felbonthatatlan. Ugyanakkor az egyházmegyei hatóságnak van jogköre azt vizsgálni, hogy fennáll-e bármilyen ok, ami eleve érvénytelenné tehette a házasságot már a megkötése pillanatában.

Ok lehet például, ha valamelyik fél úgy dönt, hogy nem szeretne gyermeket vállalni, vagy az, ha kiderül, hogy eleve nem gondolta komolyan a holtomiglan-holtodiglan fogadalmat.

Szóba jöhet még az éretlenség, vagy valamely tulajdonságban való alapvető tévedés. Ezen eseteket persze bizonyítani is kell egy háromfős egyházi bírói testület előtt. Õk azok, akik végül érvényteleníthetik a házasságot”

– mondta lapunknak Attila atya.

Megkerestük Hajdú Pétert, aki bár nem tett le házassága felbontásáról, nem szeretné érvényteleníttetni a Szent István Bazilikában tett fogadalmát.

"Hívő emberként nagyon sajnálom, hogy véget ért a házasságom, de nem megyek bele a procedúrába csak azért, hogy Isten előtt is felbontsuk a köteléket.

Ha lesz is még esküvőm ebben az életben, azt már nem templomban fogom tartani.

Én eleve egyetlen esküvőt terveztem, de sajnos a sors közbeszólt…”

– mondta kérdésünkre az Esti Frizbi műsorvezetője.

Esküvő a Bazilikában, lagzi a Hiltonban
2008. augusztus 18-án olyan felhajtás kerekedett a Szent István Bazilika előtt, mintha csak egy romantikus film katartikus végkifejletét forgatták volna. Kata és Péter egyházi esküvőjén mindenki ott volt, aki csak számított akkoriban a celebvilágban és a politikai elitben. Kata három hónapos terhesen állt az oltár elé, és kerekedő pocakjával mesésen festett méregdrága ruhájában. A pár lakodalma szintén ütősre sikeredett. A hatalmas násznép hajnalig ünnepelt a Hiltonban, a nászt pedig az elnöki lakosztályban hálták el…

Mennyibe kerül az egyházi bontóper?
A Magyarországon egy házassági perben a fizetendő díj mértéke a különböző püspöki bíróságokon nem egységes. Egy elsőfokú eljárás jellemzően 30-50 ezer forint, egyes bíróságokon sürgősségi eljárás kérelmezésekor további 10 ezer forint fizetendő. A másodfokú és minden további eljárás díja 12-15 ezer forint. Amennyiben szakértői véleményre van szükség, annak költsége dokumentumonként 5 ezer forint. Egy Rómában lefolytatott eljárásért az Apostoli szentszéknek kell díjat fizetni. Ez több száz euró lehet, az eljárás fajtájától függően. A díjakat a keresetet benyújtó félnek kell fizetnie. A díjak elengedése vagy mérséklése megfelelő okiratok benyújtásával kérvényezhető – ír a díjakról a jegyes.hu.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek