Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2016.11.23.

Hoppá! Sean Connery tehette volna világsztárrá Zalatnayt

Ha nincs a vaskalapos módszerekkel a zenei szakma fölött uralkodó Interkoncert, akkor Zalatnay Cini sem létezne, vagyis nem így és nem itt...

Zalatnay Sarolta 1967-ben nem csak a Táncdalfesztivált nyerte meg, de a jogot is, hogy a Kommunizmus szűnni nem akaró szorításából kilépjen és Angliában csináljon karriert, mint Sarolta Red. Nevével az angol menedzsment finoman utalt a nyugat számára „egzotikusnak” számító keleti blokkos származására, amit szerettek is a szabadsághoz szokott angolok. Cini remekül érezte magát, hiszen olyan világsztárokkal emlegették egy lapon, mint Janis Joplin, Jimmy Hendrix vagy éppen Tina Turner.

Cini szépen képviselte a szocializmust, jól viselkedett és jó úton haladt az igazi világsiker felé, mígnem megkapta a „tisztességtelen” ajánlatot, aminek visszautasításával elvesztette a kinti menedzsment belé vetett bizalmát. Filmszereppel keresték meg, ráadásul a Csak kétszer élsz című James Bond moziban kellett volna alakítania egy kelet európai énekesnőt Sean Connery oldalán. Ez jelenthette volna az igazi ugrást a fiatal énekesnő számára, de a hatalom közbeszólt, és megfenyegették…

"Jött egy egész pici malőr, ami sorsszerű volt. Felajánlották az egyik James Bond filmet, nekem pedig engedélyt kellett kérnem az Interkoncerttől.

Én ezt megtettem, ők pedig elutasították. Nem az volt a baj, hogy film, hanem hogy James Bond, ami az akkori politikai helyzetben nem volt éppen megfelelő…

Megüzenték, ha igent mondok, felejtsem el Magyarországot. Ezen a ponton volt egy törés, hiszen a kintiek pénzt akartak keresni velem, és nem volt jó pont, hogy én sírdogálok a honvágytól, miközben visszautasítok ajánlatokat”

- mondta Zalatnay Cini egy 2014-es interjúban, aki nem sokkal a történtek után végleg hazatért és itthon folytatta karrierjét. Pedig ha akkor szembeszegül a hatalommal, szinte biztosan felfedezi magának a világ, és nem keveredik bele abba a bűnügybe, ami miatt börtönbe is került.

Mi is volt az az Interkoncert?
Alapvetően nehéz volt kijutni külföldre szerepelni még a leginkább befutott zenészeknek is, mert kevés „kiadó hely” akadt az anyagilag megbecsült külhoni turnékra, emellett pedig az erőteljes pártállami kontroll gondoskodott arról, hogy ne lehessen kiküldeni csak azokat, akik méltóképpen képviselték a szocialista Magyarországot.
Nem hiába hívták ezeket a haknikat „vajaskenyér-túráknak”, mivel a jól jövedelmező koncertek érdekében azok a zenészek, akik közel kerültek a húsosfazekakhoz és részt akartak venni a külföldi haknikon, számos, egymást megerősítő visszaemlékezés szerint nem egyszer kenőpénzt adtak a külföldi koncerteket szervező Interkoncert alkalmazottai részére, hogy kimehessenek játszani.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek