tóth gabi
A Reuters újságírója Portugáliában is beleszállt Magyarországba, ahol Szijjártó Péter hivatali partnerével, Augusto Ernesto dos Santos Silvával tárgyalt.
A függetlennek mondott újságíró a magyar külügyminiszternek a magyarországi sajtó függetlenségéről tett fel kérdéseket, miközben a „legnagyobb független médium”, az Index miatt aggódott. Szijjártó Péter a szokásos módon kiosztotta a kötekedőt.
„Magyarországon egy magánkézben lévő médium leváltotta a főszerkesztőjét. És ön engem, mint az állam képviselőjét megkérdez, hogy mit gondolok erről. Tehát ön azt gondolja, hogy az államnak be kellene avatkoznia abba, hogy egy magántulajdonos leváltja a főszerkesztőt a tulajdonában lévő médium esetében? Én ezt visszautasítom!” – reagált Szijjártó Péter a kötekedő újságíró kérdésére. A magyar külügyminiszter szerint az államnak nincsen joga ahhoz, hogy beleszóljon egy magántulajdonban lévő médium tulajdonosának döntésébe.
Nem tudom, hogy ez Németországban vagy Portugáliában elfogadott dolog lenne-e, Magyarországon biztosan nem – tette hozzá a magyar külügyi tárca vezetője.
– Állandóan hallgatom ezeket a hazug vádakat. És mindig megkérem, hogy mondjanak egy konkrét esetet. Mikor nem írhatta le az újságíró Magyarországon azt, amit gondol? Mely törvény akadályozza meg Magyarországon azt, hogy a sajtó szabad legyen? Nincs ilyen, és senki nem is tud erre a kérdésre választ adni – mondta Szijjártó Péter a magyarországi sajtószabadsággal kapcsolatban.
A miniszter kifejtette: nem lehet megnevezni egy olyan területet sem a magyar médiában, ahol ne kormányellenes médium lenne a vezető médium.
– Kedves Hölgyem, Magyarországon, ön nem tud megnevezni egyetlenegy szegmenset sem a médiában, amelyben ne kormányellenes lenne a vezető médium. A legnagyobb internetes újság masszívan kormányellenes. A legnagyobb politikai napilap masszívan kormányellenes, a legnagyobb televíziós csatorna, a legolvasottabb hetilap masszívan kormányellenes. Van esetleg más kérdés ezzel kapcsolatban?
A külgazdasági és külügyminiszter még hozzátette:
– Egy országot, egy nemzetet alaptalanul, bizonyítékok nélkül, percepciók alapján, folyamatosan megkérdőjelezni demokratikus természetében, elfogadhatatlan.