kulcsár edina
Szupertitkos harcosaikat küldik az amerikaiak a dzsihadisták ellen. A technika új, a módszer õsi, már az õsember is ezt használta.
Minden korábbinál szélesebb körű kibertámadást indít az Egyesült Államok az Iszlám Állam (ISIS) terroristaszervezet ellen. A műveletet a hat éve alapított katonai szervezet, a Kiberparancsnokság (Cyber Command) irányítja, és a frissen alakult Special Operations hajtja végre – írta a New York Times nyomán az Origo.
De miről is van szó? Hackertámadásról már mindenki hallott, amikor számítógépes rendszereket törnek fel, s lopnak el pénzügyi adatokat, ipari technológiákat, vagy bénítanak meg kormányhivatalokat.
Nemrégiben Magyarország ellen is indult ilyen támadás.
Lapértesülések szerint az Egyesült Államoknak már mintegy hétezer kiberharcosa van, Kínának tízezer, nyilván az oroszok sem tétlenkednek…
Ezeknek az informatikai specialistáknak az a dolguk, hogy megakadályozzák az országuk fontos intézményei elleni hackertámadásokat.
Foglalkoznak mással is. Maguk is kémkednek ellenfeleik után a világhálón.
Az amerikaik már beépültek az iszlám terroristák hálózataiba, és megfigyelték online szokásaikat. Következő lépésként pedig megtévesztő manővereket is bevetnek majd az erre felkészített amerikai különítmények, például
olyan területekre terelik a dzsihádistákat, ahol amerikai drónok vagy katonák tartózkodnak, s ahol levadászhatják őket.
Valahogy úgy, ahogy a vadászok teszik ősidők óta, amikor a zsákmányállat hangját utánozva csalják a közelükbe a különböző vadakat.
Amerika: 13 programozócsapatból álló hadosztályt alapított direkt támadó jellegű online bevetésekre, és nagy erőkkel készül arra, hogy ne csak a hagyományos hadserege legyen a világ legerősebbje.
Oroszország: Az ország kiberhadseregét közvetlenül a KGB, illetve annak utódja, az FSB irányítja. Hogy mire képesek, senki nem tudja, de az biztos, hogy a legnagyobb múltjuk és tapasztalatuk nekik van az online hadviselésben.
Kína: Elsősorban hagyományos és ipari kémkedésben utaznak, hírhedt elitegységük a néphadsereg 61398-as egysége. Õk álltak a Sötét patkány hadművelet mögött, amikor millió gigabájtos nagyságrendben loptak el emailarchívumokat, kutatás-fejlesztési dokumentációkat, szerződéseket nyugati országok kormányhivatalaitól, nemzetközi szervezetektől, hadiipari és energetikai óriáscégektől.
Forrás: gnr