tóth gabi
Az öngyilkos merénylet nem õrült egyének elborult tette, hanem társadalmi rituálé - állítja Dr. Ariel Merari, izraeli pszichológus.
Napjaink öngyilkos merényleteihez a motivációt jelentős mértékben a vallás szolgáltatja. A philadelphiai Middle East Forum nevű amerikai intézet igazgatója, Daniel Pipes az interneten megjelenő tanulmányaiban több helyen is megemlít egy, az öngyilkos merényleteket végrehajtó terroristák világképében felfedezhető ellentmondást.
A többnyire muszlim elkövetők szent könyve, a Korán ugyanis – a legtöbb valláshoz hasonlóan – kifejezetten tiltja az öngyilkosságot. Csakhogy a síita muzulmánok módosítása szerint
ez alól kivételnek tudhatja magát, aki Allah szolgálatában, a biztos halál tudatában mártírként áldozza fel életét.
Így ugyanis el fogja nyerni az áhított örök életet.
Egy izraeli pszichológus a CBS 60 perc című műsorában azt mondta, hogy még nem találkozott olyan esettel, amikor az öngyilkos merénylő abnormális lett volna. Pedig Ariel Merari az elmúlt 18 év összes közel-keleti merényletét tanulmányozta.
Az egyetlen, ami nem szokványos, az a félelem hiánya a támadás ideje alatt
- mondta a szakértő, aki szerint az általában zárkózott természetű terroristák úgy lesznek úrrá a félénkségükön, hogy azokká a hősökké válnak, akiket bálványoznak, azaz az életüket feláldozó mártírokká.
A pszichológus által vizsgált öngyilkos merénylők kétharmada úgynevezett függő-elkerülő személyiség volt. Ezeknek az embereknek nehezükre esik nemet mondani a tekintélyre, erősen befolyásolja őket mások véleménye, és nagyobb valószínűséggel cselekszenek akár a saját meggyőződésükkel szemben is.
A maradék egyharmad érzelmileg labilis volt, ők voltak azok, akik az utolsó pillanatban visszaléptek az öngyilkosságtól. Ezzel szemben a támadások kitervelői és a terrorszervezetek vezetői erős személyiségek, a merénylőknél általában okosabbak és idősebbek voltak.