Szlovákiában Orbán Viktor szövetségese nyerte a választásokat

POLITIK
FÜLES

Szerző HWK

4 hónapja

Koltai Lajos óriási elismerést kapott az Egri Csillagok Sétányán

Pénteken leleplezték az Egri Csillagok Sétányának legújabb, kilencedik díszkövét. Művészet kategóriában Koltai Lajos Kossuth- és Balázs Béla-díjas operatőr, rendező, érdemes művésznek ítélték meg az elismerést.

"Az Egri csillagok sétánya mára országosan is ismert turisztikai látványossággá váltfogalmazott az egyesület elnöke, Forgó János az avatóünnepségen. - Egyesületünk elnöksége egyhangúlag hozta meg döntését, hogy 2023-ban művész kategóriában Koltai Lajos kapott csillagot, aki számos ponton kapcsolódik Egerhez, én most ebből kettőt emelnék ki. 2017 óta tagja az Eger sikerét egyesületnek, és 2019 óta díszpolgára is városunknak."

Koltai Lajos
 

Koltai Lajos az átadón örömét fejezte ki a díj iránt és felidézte mestere, Illés Györgyhöz és Egerhez kapcsolódó emlékeit.

"Hogy én kapom mindenképpen egy meglepetés és az is hogy, mindenki azt mondja egyértelmű döntés volt. Boldog vagyok, hogy itt lehetek" -fogalmazott Koltai Lajos, aki 1946. április 2-án született Budapesten. 1965-ben került a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr szakára, ahol Illés György tanítványa volt. 1970-ben az Agitátorok című filmmel diplomázott. 1970 óta a Mafilmnél dolgozik. Kezdetben dokumentumfilmeket készített, később 3 játékfilmben mestere, tanára kameramanja volt.

Koltai Lajos
 

Az 1970-es évek magyar operatőri művészetének egyik meghatározó alakja. Az 1980-as évektől sokat dolgozott az USA-ban, számos amerikai filmet fényképezett, tagja az Oscar-díjat osztó Amerikai Filmakadémiának és az Amerikai Operatőrök Egyesületének. 1999-ben az olasz filmek legjobb operatőrének járó Donatello-díjat kapott. Ugyanebben az évben neki ítélték az Európai Filmdíj “legjobb operatőr” kategóriadíjat is. Az Oscar-díjas Mephisto (1981) operatőre. 2002-ben megkapta a Magyar Művészetért-díjat, 2010-ben pedig Prima Primissima díjas lett. 2012-ben Budapest díszpolgárává avatták. 2021 szeptemberétől a Színház- és Filmművészeti Egyetem osztályvezető tanára. Koltai Lajos 2019-ben lett Eger díszpolgára, tevékenyen hozzájárult a város Európa Kulturális Fővárosa címért folyó projektjéhez. Több, mint 70 film és 70 év áll mögötte.

Koltai Lajos
2017-ben Koltai Lajos és Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója együtt adták át Ennio Morricone Oscar-díjas zeneszerző állami kitüntetését

 

Ez is érdekelhet

origo.hu

A heves tánc közben lecsúszik a bugyi Britney Spearsről - videó

origo.hu

Veszélyes döntést hozott egy NATO-ország, emiatt törhet ki a harmadik világháború

borsonline.hu

Tünde jelenleg Magyarország legszebb nője, belepirulsz, milyen fotók készültek róla

hirtv.hu

Megszólalt Vera Jourová a szlovákiai választások eredményéről

ripost.hu

Igazi hősök: három gimis kamasz mentett életet a Nyugati pályaudvaron

vg.hu

Brit katonák ukrán földön? A védelmi miniszter jó ötletnek tartja, Sunak azonnal nemet mondott

origo.hu

Csavarhúzót szúrt kisbabája fejébe egy pécsi nő

travelo.hu

Mindenki egy utcában lakik a világ leghosszabb falujában

ripost.hu

"Öreg vagy és csúnya!" Durva szavakkal illették Michael Jackson lányát

ripost.hu

Van ok a büszkeségre: nagy nap köszöntött Ördög Nóra kislányára

life.hu

A tested csodákra képes: így veszi fel a harcot a kórokozók, baktériumok ellen(x)

ripost.hu

Ezek a csillagjegyek a legjobb vezetők: érdemes rájuk hallgatni

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

FÜLES

Mi történt vele? Megtaláltuk a Megasztár gyereksztárját, Tóth Lüszit

FÜLES

Gyanakodnak a rajongók: nincs minden rendben Kulcsár Edina és G.w.M között?

FÜLES

"Eldobom az agyam" - Megyeri Csilla reagált a megcsalásról szóló pletykákra

FÜLES

Botrány tört ki a Republic zenekari név használata miatt

FÜLES

Közel a békülés? Így érez Harryvel kapcsolatban III. Károly

FÜLES

Titokzatos férfivel randizott G.w.M exe, Nagy Melanie - fotó

FÜLES

Tóth Andit komoly döntésre késztette a brutális támadás, mostantól minden más lesz

FÜLES

Megtaláltuk! Újabb magyar sztár tűnt fel az OnlyFansen