kulcsár edina
Csak egy baráti hangulatú beszélgetésen kellett részt vennie Gothár Péternek. Egyetlen kemény kérdést sem kapott.
Beismerte Upor László, a Színművészeti rektorhelyettese az ATV esti műsorában, hogy baráti hangulatú meghallgatáson vett részt Gothár Péter szerdán. Egyetlen kemény kérdést sem kapott, csupán a gondolataira, a kérdéshez való viszonyulására voltak kíváncsiak – derült ki Upor László válaszaiból.
A rektorhelyettes a vizsgálatról semmi érdemit nem mondott el. Nem tudtuk meg, mit mondott Gothár Péter és azt sem, hogy milyen következtetésre jutottak a szerdai meghallgatáson.
Megint azt hajtogatta, hogy az egyetemen senki nem tett semmilyen bejelentést Gothár Péterről. Arra nem adott választ (igaz, nem is kérdezték tőle), hogy miért nem fontos az, hogy mit tett Gothár a Katonában. Hiszen mégiscsak egy egyetemi tanárról van szó. Vajon egy normális iskolában taníthatna olyan tanár, aki máshol szexuális zaklatást követett el?
Ez lehet a Színművészeti taktikája Gothár megmentésére: azt akarják a vizsgálattal kimondatni, hogy Gothár az egyetemen nem zaklatott senkit. Csakhogy azt meg sem vizsgálják, hogy mi történt Gothár korábbi osztályaiban.
A beszélgetés egyetlen érdekes része az volt, amikor Upor László váratlanul elszólta magát, és kiderült, milyen baráti hangulatban zajlott a meghallgatás. De lehet, hogy a baráti nem is a megfelelő szó – a bizottság tagjai (Upor László biztosan), úgy tűnik, félnek Gothártól, ezért valódi kérdéseket nem is kapott.Az Origo szó szerint idézte, mit mondott Upor a meghallgatásról:
„Arra volt kíváncsi a bizottság, ő hogyan gondolkozik arról, ami a Katona József Színházban történt, hogy az ő vélekedése szerint az egyetemen történhetett-e bármi hasonló, bármi kifogásolható és egyáltalán mindezekhez a dolgokhoz ő hogyan viszonyul – nagyjából ezekről a dolgokról beszéltünk”.
Még véletlenül sem hangzott el keresztkérdés, nem kérdezték meg tőle, mit tett, s miért tette.
Ezek után az már nem is meglepő, hogy a beszélgetés egy pontján Upor azt, hogy Gothár jelenléte az egyetemen veszélyt jelenthetne, így kommentálta:
„Bármilyen abszurd is egyáltalán ilyent kimondani”.
Bebizonyosodott tehát: Gothárnak egyáltalán nem kell félnie a bizottság egyetemi tagjaitól. A kérdés igazából csak az, hogy a fenntartó minisztérium által küldött megfigyelő milyen következtetésre jut és hogyan véleményezi az eljárást.