tóth gabi
Bűncselekmény eltussolására nem használható a titoktartási nyilatkozat.
Ahogy arról a Ripost beszámolt, titoktartási szerződést írattak alá a Katona József Színház társulatával, így akarta eltussolni Gothár Péter ügyét a vezetőség.
Mint ismert: a Katona József Színházat igazgató Máté Gábor a Színház- és Filmművészeti Egyetemen az egyik legbefolyásosabb vezető, ahogy mindkét helyen (eddig) Gothár Péter is. Abban az esetben, ha valóban bebizonyosodik, hogy szexuális bűncselekmény valósult meg a színházban, egy ilyen megállapodás komoly jogi aggályokat vet fel.
Főszabályként a Polgári Törvénykönyv alapján kötött szerződések titoktartási klauzulája bűncselekmény eltussolására nem használható
- mondta el ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogászt, a Századvég Alapítvány jogi igazgatója az Origónak.
Lomnici Zoltán kifejtette, hogy a munkaszerződésbe foglalt titoktartási klauzulák általában olyan üzleti titkok, technológiák titokban tartása miatt szükségesek, amelyeknek kitudódása versenyhátrányhoz juttatná az adott céget, a konkurenciát pedig versenyelőnyhöz. A Katona József Színház esetében erről szó sem volt.
A jogász elmondta, hogy amennyiben bebizonyosodik, hogy a Katona József Színházban valóban szexuális bűncselekmény valósult meg, akkor a dolgozókkal aláíratott ilyen titoktartási nyilatkozat érvénytelen, hiszen az jogszabályba ütközik, amelynek érvénytelenségére bárki, határidő nélkül hivatkozhat a bíróság előtt.
De súlyosabb esetben akár bűncselekmény is lehet a munkáltató vonatkozásában egy ilyen nyilatkozat munkavállalókra kényszerítése a szakértő szerint.