Létrehozva: 2017.03.26.

25 elképesztő tény a csokoládéról, ettől kiakadsz!

Te is azt gondolod ugye, hogy csokoládé-ügyben már nem lehet újat mutatni. Pedig hidd el, hogy kedvenc finomságunk tartogat még jó néhány meglepetést.

Szerző Goa Róza

 

 

1. A fa, melyen a kakaóbab terem, 200 évig is elél, ám csak 25 éven keresztül ad csokoládé készítésére használható termést.

2. Az amerikaiak évente 13 milliárd kg édességet esznek meg évente, ennek a fele csoki.

3. A csoki, főleg az étcsoki rendkívül gazdag antioxidánsokban. Ezek a biológiailag aktív anyagok számos jótékony folyamatot segítenek a szervezetben. Például lassítják a sejtek öregedését, hozzájárulnak a jó közérzethez, de szerepet játszanak a szívbetegségek megelőzésében is.

4. A Föld teljes mandulatermésének 40 %-a, míg a mogyorótermés        20 %-a a csokoládégyártás során kerül felhasználásra. 

5. A legújabb kutatások szerint a várandós kismamáknak kimondottan javasolt a csokoládé rendszeres, akár napi fogyasztása, ugyanis ritka betegségeket lehet így megelőzni

6. A világ legnagyobb szelet csokoládéja 5800 kg-os volt. Az angliai Alfretonban készítették el.

7. Hitchcock filmjében, a Psychoban, a híres zuhanyzó jelenetnél a vért csokisziruppal helyettesítették.

8. Az angol chocolate szó az indián xocolate szóból származik, ami keserű vizet jelent.

9. Fél kiló csokihoz kb. 400 kakaóbab felhasználása szükséges.

10. Tudományos kutatások sora bizonyítja, hogy az étcsoki serkenti a memóriát, a figyelmet és a probléma megoldási készséget, ugyanakkor csökkenteti a vérnyomást és segít a fogyásban.

11. Az aztékok úgy hitték, hogy a kakaóbab a bölcsesség Istenének ajándéka. Számukra akkora érték volt, hogy fizetőeszközként is használták.

12. A világ legnagyobb és legrégebbi csokigyárát, az amerikai Hersey-t 1894 Milton Hersey alapította. Évente több mint 1 milliárd kg csokoládét gyártanak itt.

13. A világ legértékesebb szelet csokoládéja több mint 100 éves, és Robert Scott kapitány expedíciójával megjárta az Antartiszt. A nyolc centis csokitáblát 687 dollárért vette egy névtelen licitáló Londonban.

14. A fehér csoki valójában nem is csoki, mert nincs is benne kakaó.  Annyi köze van mindössze a klasszikus csokihoz, hogy alapját egy jellegzetes kakaószármazék, a kakaóvaj képezi.

15. 2012-ben Svájc volt a világ legnagyobb csokoládé fogyasztója. Minden svájci átlagosan 12 kilót csokit gyűrt le, míg ugyanebben az időszakban Amerikában 6 kiló volt az átlag.

16. A kakaót több ezer év óta ismeri az emberiség, valószínűleg ez az egyik legrégebbi termesztett növény.

17. A világ legnagyobb kakaó bab termesztő országa Elefántcsontpart. A Föld éves kakaóbab termésének 7 % -át itt takarítják be.

18. Az első gép által előállított csoki Barcelonában készült, 1780-ban.

19. A II. világháború katonai felszereléséhez csokoládé is tartozott. Állítólag nem volt túl jó ízű, így a katonák nem ették meg gyorsan.

20. A magyar gyártású chocoMe termékcsalád Raffinée nevű bonbonját mindennél finomabbnak találta a csokik legrangosabb megmérettetésén a nemzetközi zsűri. Így a finomság aranyérmet kapott a nemzetközi csokiversenyen.

21. A csokoládé feniletilamin tartalma miatttermészetes afrodiziákumnak minősül, hiszen már többször bebizonyosodott, hogy növeli a libidót. Nem mellesleg másnaposság ellen is szuper.

22. A Hershey csokigyár az amerikai katonasággal karöltve kifejlesztette a hőálló csokit, ami még a sivatagban sem olvad el. Ez a speciális csokifajta szilárd marad 50 C fokon is.

23. Az első ipari jelleggel előállított csokit az angliai Fry csokoládé gyár készítette 1847ben .

24. Egy kocka csoki kb. 80 m út gyalogos megtételéhez ad elégséges energiát.

25. Az egyik legnemesebb csokoládét Belgiumban állítják elő, ahol jelenleg is körülbelül 17 000 ember dolgozik a csokiiparban.

 

 

 

 

 

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek