kulcsár edina
Sokan végeznek ülőmunkát, különösen most a „home office korszakban” számukra elengedhetetlen lenne, hogy rendszeresen sportoljanak. Ám nem mindenkinek van ideje, na meg pénze edzőterembe járni, nem beszélve arról, hogy ezek a helyek mostanában nagyon korán bezárnak. De otthon a szobában is lehet lépegetni!
Sokan végeznek ülőmunkát, számukra elengedhetetlen lenne, hogy rendszeresen sportoljanak. Ám nem mindenkinek van ideje, na meg pénze edzőterembe járni. Nekik szokták javasolni a rendszeres gyaloglást. Egy elmélet szerint napi tízezer lépést kellene megtenni ahhoz, hogy egészségesek maradjunk. Egy kísérlet azonban bebizonyította: kell a gyaloglás, de egyáltalán nem ennyi.
Ugyanis tízezer lépés rettentő sok: felnőtt férfiembernek nagyjából hét kilométer, ami nem csak mennyiségben, időben is rengeteg, legalább másfél óra – arra pedig kinek van ideje munka mellett? És bár nem egyben kell megtenni, hanem ahogy a hétköznapokba belefér, szinte biztos, hogy bevásárlással, sétával nem lesz meg ennyi. Hát még ha házi karanténra kényszerülünk.
Miért pont tízezer? Egyáltalán, ki találta ki ezt?
A tízezer lépéses edzéstervet legelőször Japánban egy marketing kampány során vezették be a hatvanas években. Így reklámozták a legelső lépésszámláló kütyüt, jóval azelőtt, hogy az okostelefonok megszülettek volna. Nem csak az eladásra mentek, hanem arra is, hogy az egyre jobban elkényelmesedő japánokat mozgásra bírják. A szám könnyen megjegyezhető, ha nehezen is, de teljesíthető, és azóta számtalan tanulmány kimutatta, hogy akik megtesznek ennyit, alacsonyabb lesz a vérnyomásuk, egészségesebb a keringésük, és csökkentik a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Tehát igen, valóban egészséges.
Nem a lépéseket számolja az új módszer, hanem az időt
Az aktív10 névre keresztelt kísérlet abból indult ki, hogy lépésszámlálás helyett elég mindössze napi háromszor tíz percet gyalogolni vagy odahaza a szobában lépegetni. A kísérletben résztvevőket két csoportra osztották: az egyik megtette a napi tízezer lépést, a másik pedig a jóval kevesebb, háromszor tíz percet, vagyis két és fél kilométert gyalogolt. Az eredmények kiértékelésekor kiderült, hogy a háromszor tíz perc nem csak könnyebben teljesíthető, de sokkal hatékonyabb is. És hogy ez hogy lehetséges?
Rövid, intenzív mozgások kellenek az egészséghez!
Bár a csoport valóban kevesebb időt töltött mozgással, mégis harminc százalékkal több mérsékelt intenzitású mozgást végzett, aminek sokkal több egészségügyi haszna van. A háromszor tíz percben jobban fel kellett pörögjenek, mint a tízezer lépéses csoportnak, így jobban igénybe vették a tüdejüket, a keringési rendszerüket. A kutatás vezetői szerint az egészség megőrzéséhez pont az ilyen mozgás a legfontosabb, mert ez a megerőltetés segít megelőzni a keringési problémákat és a cukorbetegséget.
A tanulság: nem kell lemondani a gyaloglásról azoknak, akiknek nincs idejük tízezer lépést megtenni! Elég naponta tízszer-hússzor körbemenni a szobában, csak bele ne szédüljünk.
A tízezer lépés ötlete egyszerű marketingkampánynak indult a hatvanas évek Japánjában. A tokiói olimpia előtt dobta piacra egy japán cég a Manpo-Kei nevű eszközét – a név szó szerint tízezerlépés-számlálót jelent. A lépésszámláló Josiro Hatano professzor kutatásain alapult. Ő az amerikai tespedőkultúra terjedésétől tartva jutott arra, hogy a japánok elpuhulhatnak, viszont ha napi átlag négyezer lépés helyett tízezret tennének meg, azzal napi ötszázzal több kalóriát égetnének el, és soványak maradhatnak. A lényeg a szívverés fokozása, mert a kutatások szerint az ilyen megerőltetés segít leginkább a keringési rendellenességek, a cukorbetegség és egyes rákos megbetegedések megelőzésében.