tóth gabi
A zord időjárás, a kemény hideg és a viharos szél elképesztő természeti képződményeket hozott létre. Jeges tündérvilág a téli Balatonnál.
Bár a szibériai eredetű fagyos légtömeg lassan távozik hazánk területéről, a Balatonnál még mindig láthatók azok a varázslatos képződmények, amiket a tómederből kicsapódó jeges hullámok hoztak létre a parton. Mivel ezek a tünékeny jégszobrok a kedden érkező enyhe időjárás miatt végképp az enyészeté lesznek, talán érdemes vetni rájuk még egy pillantást. Fotóriporterünk Siófok környékén sétált le a partra.
A Balaton, vagy ahogy sokan emlegetik: a magyar tenger vize még nem érte el a fagypontot, amikor betört az országba a szibériai hideg, a tó nem volt befagyva. A viharos szél által felkorbácsolt hullámok viszont -10, -15 fokos sziklákra csapódtak, így a víz egy része azonnal odafagyott. A jég vastagsága pedig minden egyes hullámcsapással nőtt és nőtt.
Ahol egyéb tereptárgy, például egy vastagabb ág állta a víz útját, még különösebb formát öltött a Balaton vízéből képződő jég.
Ahogy csurgott le a jeges víz a gallyakon, több helyen gyönyörű cseppkőforma keletkezett.
A viharos szél több helyütt a parton a korlátig verte fel a tó vizét. Ahogy átsüt az így kialakult oszlopos jégfalon a nap, egészen olyan, mintha a természet templomában lennénk. Amit látunk, azok e szent templom orgonájának sípjai, muzsikával pedig a szél szolgál.
Egyes szakaszokon több tíz méteres hosszúságban borítja egybefüggő jégcsapfal a partot. Fontos azonban tudni, hogy közel menni ezekhez egyáltalán nem tanácsos, sőt nagyon veszélyes!
Az orkánerejű széllökések a füves területekre is beverték a hullámokat, ezeken a helyeken minden egyes fűszálra jégkupolákat alakított ki a megfagyó víz. Mintha nem is ezen a bolygón lennénk!
A Balatonnál ma még a jég az úr...
...de már itt a felmelegedés, így hamarosan már csak nosztalgiával gondolhatunk vissza erre a jeges csodavilágra.