Franciaország vezető epidemiológusa, Jean-François Delfraissy professzor szerint az elhízás az egyik fő kockázati tényező a koronavírussal fertőzött betegeknél. Mindez a professzor szerint fokozott veszélyt jelent az Egyesült Államokban, ahol a lakosság 42,4% -a elhízott.
Az országban eddig 422 000 megerősített fertőzést regisztráltak és több mint 14 000-en haltak meg a koronavírus-betegségben.
Az orvosi tanulmányok már több más országban, elsőként Kínában, is kimutatták, hogy a krónikus egészségi állapotok, tömeges méretekben mindenekelőtt az elhízás, a cukorbetegség és a magas vérnyomás döntő mértékben növeli a fertőzés és halál kockázatát.
A túlsúly egyértelműen a koronavírussal fertőzött emberek legfőbb kockázati tényezője – nyilatkozta szerdán Franciaország vezető epidemiológusa.
Jean-François Delfraissy professzor, aki a kormány járványügyi tudományos tanácsát vezeti, azt állította, hogy a francia emberek akár 25% -a is súlyos veszélyben van, mindenekelőtt az elhízás miatt.
Hozzátette, hogy az amerikaiakat különösen veszélyezteti az elhízás, hiszen az Egyesült Államokban jelenleg a felnőtt népesség 42,4%-a súlyosan túlsúlyos. Kihangsúlyozta, hogy amikor fiatalokat támad meg a vírus, súlyos szövődményeket okozva, akkor is gyakran túlsúlyosak, elhízottak a betegek. Megdöbbentő módon már az amerikai gyermekek 18,5% -a elhízott.
-A túlsúlyosaknak nagyon óvatosnak kell lenniük. Aggódunk amerikai barátaink miatt”- mondta Delfraissy professzor a Franceinfo rádiónak.
Hozzátette, hogy a tömeges méretű elhízás miatt az Amerikai Egyesült Államokat ma nagyobb veszély fenyegeti, mint 1918-ban a spanyolnátha influenzajárvány idején, ami világszerte legkevesebb 50 millió áldozatot szedett.
Az első számú francia vírusszakértő kihangsúlyozta, hogy az elhízás számos krónikus egészségügyi állapot kockázati tényezője, kiindulópontja, beleértve a 2. típusú cukorbetegséget, agyvérzést, szívrohamot és még a rák bizonyos típusait is.
A francia professzor felidézte, hogy már a 2009-es H1N1 influenzajárványt elemző tanulmányok megállapították, hogy az elhízott emberek kétszer akkora eséllyel kerülnek kórházba, mint normál testsúllyal rendelkezők. Ugyanez jól látszik a koronavírus- járvány kapcsán is, habár még nem állnak rendelkezésre részletes adatok.
Jean-François Delfraissy professzor hivatkozott a Michigani Egyetem Közegészségügyi Intézetének egy nemrégiben közzétett tanulmányára is, amely megállapította, hogy az influenzával fertőzött elhízott felnőttek nemcsak súlyosabb szövődményekkel küzdenek, de hosszabb ideig maradnak fertőzőek is. Ennek a tudósok magyarázata szerint az lehet az oka, hogy az elhízás legyengíti a test immunválaszát, így bármiféle vírusfertőzés fertőzés hosszabb ideig tartó krónikus gyulladást eredményezhet.
Az elhízás lehet a magyarázata annak is, hogy az Amerikai Egyesült Államokban a legmagasabb a halálozási arány New Orleansban.
Itt ugyanis a lakosok 39%-a magas vérnyomásban szenved, 36%-a elhízott és 19%-uk cukorbeteg.
A professzor felidézte az az ijesztő prognózist, hogy 2030-ra az amerikai lakosság 75 százaléka hízhat el. Ami egy súlyosabb járvány esetén még a mostaninál is ijesztőbb következményekkel járhat és akár meg is tizedelheti a népességet.
A idősebb nemzedékekhez képest gyorsabb ütemben nő az elhízással összefüggő daganatos betegségek száma az amerikai fiatal felnőttek körében, aminek oka elsősorban a krónikus elhízás – mutatta ki az Amerikai Ráktársaság tavaly közzétett tanulmánya.
Az Egyesült Államok lakosságának kétharmadát felölelő elemzés készítői megállapították, hogy 1995 és 2015 között a nők és az 50 év alatti férfiak körében jóval gyakoribbá váltak azok a rákbetegségek, amelyeknek egyik ismert kockázati tényezője az elhízás.
Minél fiatalabb korosztályt vizsgáltak, annál nagyobb arányú növekedést mértek ezen betegségek esetében
– írták a kutatók a The Lancet című orvostudományi folyóiratban megjelent tanulmányukban.
Az elmúlt négy évtizedben az elhízottak aránya több mint kétszeresére nőtt az Egyesült Államokban.
Hasonló tendencia ment végbe más fejlett országokban is, és a közelmúltban a fejlődő országokban. A világon ma mintegy kétmilliárd ember túlsúlyos vagy elhízott. Vagyis az emberiség 25-30 százaléka.