tóth gabi
Itt az utolsó lehetőség, hogy felkészítsük a kertet a télre és jobb, ha ezt nem lustálkodjuk el, mert csak így lesz tavasszal ismét gyönyörű minden növény a ház körül!
1. Lehullott levelek összegyűjtése
A gyümölcsfák leveleinek jelentős része már lehullott, de nagyon fontos, hogy ezeket összeszedjük és eltávolítsuk a kertből, mert akár fertőzöttek is lehetnek, és ha ezt nem tesszük meg, a jövő évi termésünket is veszélyeztethetjük vele. A fagyérzékeny fajokat viszont takarjuk be mindenképpen lombbal és gallyakkal.
2. Az év utolsó fűnyírása
Ősszel a gyepen hetekig otthagyott levelek elveszik a fényt és könnyen száraz, barna foltok alakulhatnak ki a gyepen és beindulhat a mohásodás. Utoljára novemberben érdemes füvet nyírni. Ilyenkor ne nyírjuk a füvet 4-5 cm-nél rövidebbre, mert a hosszabb fű jobban tudja hasznosítani a napfényt. A gyep így a gyomok és a moha támadásának is jobban ellenáll. Itt az idő egy utolsó nagy trágyázásra is. Az őszi trágyákra jellemző az alacsony nitrogéntartalom és a magas káliumtartalom. A megnövelt káliummennyiség megerősíti a füvet, és javítja ellenálló képességét a faggyal szemben.
3. Metsszük vissza a bokrokat és cserjéket
Ha a cserjék sárgulásnak indulnak, lehajlanak az ágaik, vagy öregedni kezdenek, akkor ideje lemetszeni őket. Ha nem vágjuk vissza, elhalhat. A sövényeket utoljára ősszel kell visszavágni, hogy megelőzzük a korhadást a nedvesség felgyülemlése esetén. A lehullott faleveleket is el kell távolítani a sövényről azért, hogy elegendő friss levegőhöz és napfényhez jusson télen is, különben rothadásnak indulhat.
4. A fagyok előtt még ültethetünk
Ha most ültetünk gyümölcsfákat, arra ügyeljünk, hogy ne öntözzük be őket, de kupacoljuk fel a talajt a tövüknél, hogy megvédjük a gyökeret a fagytól. Örökzöldeket már ne ültessünk, mert sajnos könnyedén kifagyhatnak.
5. Virághagymák mehetnek a földbe
Ősszel elültethetjük a hagymákat is, hogy tavasszal örömünket leljük ragyogó színű virágaikban. A tavasz kedvenceit a megfelelő helyre kell ültetni ahhoz, hogy jól fejlődjenek és virágozzanak. A hagymákat magasságuk két-háromszorosának megfelelő mélységbe kell ültetni.
6. Virágos növények felszedése
Fokozatosan szedjük fel azokat a virágos növényeket, amik nem bírják a fagyot. A gumókat, hagymákat télire raktározzuk el, például egy jól levegőző ládában a pincébe.