kulcsár edina
Apró vitorlással szelte az óceánokat, s mindvégig egyedül volt a végtelen vizeken… Tavaly volt tíz éve, hogy hazaérkezett Föld körüli útjáról. A magyar vitorlások szerint Méder Áron teljesítménye elképesztő, ő egy élő legenda!
Nem vitás, hogy igazi férfias erőpróba, amit Méder Áron vitorlázó véghez vitt: 2006-ban egyedül vágott neki, hogy megkerülje a Földet, ráadásul mindezt egy olyan hajóban, ami öreg is volt, ütött-kopott is, és egyáltalán nem erre tervezték. Az útról 17 órányi videóanyagot készített, amiből most jelent meg egy ingyenesen elérhető dokumentumfilm.
Csepeli kert végében akadt a hajóra
Áron villamosmérnökként végzett, de 14 éves kora óta a vitorlázás a szenvedélye; sokszor töltötte a Balatonon az egész szezont. Nem volt vitás, hogy egyszer neki fog vágni a Föld körüli útnak, csak az volt a kérdés, hogyan. Hiszen nem voltak milliók a zsebében… Végül 2004-ben megtalálta későbbi hű társát, Carinát: a használt hajó egy csepeli kertben állt. „Lyukas is volt, egy-két dolog hiányzott is…” – meséli. „Imádom a vízi életet, a hajón alvást, a horgászást. Nyáron így megy ez a Balatonon egy-két hétig, de az óceán más” – mondja Áron, utalva arra, hogy nemcsak emberi oldalról kell felkészültnek lenni egy ilyesfajta kalandra. Édesapjával két éven át javították a kishajót, mire menetkész lett…
Derekasan állta a viharokat a lélekvesztő
A hajó 6 méter hosszú, így sejthető, mekkora kabinja volt Áronnak… Ráadásul a negyvenéves vitorlással sorozatosan akadtak műszaki problémák: rögtön az út első napján elkapta egy brutális vihar, az elektronika az út során többször beázott. „A hullámok a legneccesebbek, előfordult, hogy 90 fokban megfeküdt a hajó” – meséli. De a rázós helyzeteket leszámítva sem lehetett leányálom az út; volt, hogy 3-4 métert emelkedett-süllyedt a hajó a hullámok hátán. Nem érzékeny gyomrúaknak való mulatság, az biztos! Áron három évet volt úton, 800 napot vitorlázott, 300-at szárazföldön töltött. „Sokat segített, hogy fiatal voltam és lelkes. És hogy szerettem utazni.” De a legjobban azokat a pillanatokat szerette, amikor egyedül volt, körülötte csak a végtelen víz, a delfinek, madarak…
Pacalpörkölt és rakott káposzta
Az apró hajóra nem sok minden fért fel, így a fürdőszoba kimaradt – Carinát eleve rövid utakra tervezték, és el se fért volna a zuhanykabin. „Egy kis gázfőzőn sütöttem, főztem. Villantóval horgásztam; a friss hal volt a legjobb étel! Megsütöttem, vagy halászlét készítettem, meg néha helyi, egzotikus recepteket próbáltam ki.” De azért a magyar ízekről nem tudott lemondani: volt dugi székelykáposzta és pacal a fedélzeten. „Ezek ott voltak a hordó alján. Így amikor ünnepi alkalom jött, rendes magyar ételt is tudtam készíteni – konzervből.” A fürdést és a mosást vödörrel és tengervízzel oldotta meg; öblítésnél pedig egyszerűen a hajó után kötötte a mosott ruhát. A hazaérkezése után máris érezte, hogy egy életre megváltoztatta őt a hároméves extrém kaland. Ma már nem vágna bele, főleg, hogy kétgyerekes apa lett, de nem tartja lehetetlennek, hogy később lesz majd még hosszabb útja…
Videónkat itt tudod megnézni: