tóth gabi
Az alváshiány az egyik legsúlyosabb egészségügyi probléma napjainkban: bármennyire is úgy gondoljuk, hogy a fáradtságon kívül nem lesz következménye, hosszú távon növeli a krónikus betegségek kockázatát.
Ezért nagyon veszélye, ha nem alszunk jól
Sokan azt gondolják, hogy az alvás passzív dolog, a nap legunalmasabb része, pedig a belső szervek aktívak alvás közben. Ha azonban nem alszunk jól, súlyos problémákat és betegségeket okozhatunk magunknak. Egy amerikai orvos összegyűjtötte az alváshiány 8 legveszélyesebb következményét.
Az alvás nagyon fontos a megfelelő testi funkciók szempontjából, ha csak 3-5 órát alszunk egy nap, akkor az agy nagyon kimerül. Hiába vagyunk utána ébren, valószínűleg folyamatosan ásítozunk, és nagyon lassan tudunk csak összpontosítani – ha egyáltalán sikerül. Az alváshiány elfojtja a kreativitást, és csökkenti azt a képességét, hogy hatékony döntéseket hozzunk, negatívan befolyásolhatja mind a rövidtávú, mind a hosszú távú memóriát.
A regenerálódás mellett alvás közben a test jobban tud harcolni a fertőzések és a betegségek ellen. A Mayo Klinika szerint az immunrendszernek szüksége van arra, hogy alacsony energián (alvás közben), folyamatosan „futtassa” a védelemre specializálódott sejteket, elemeket.
Ugyancsak a Mayo Klinika orvosai szerint az alváshiány hozzájárul a magas vérnyomást kialakulásához. Alvás közben a vér segít szabályozni a szervezetben lévő stressz hormonok működését, valamint segíti az idegrendszer egyensúlyát megtartani.
Az alváshiány nagy valószínűséggel éhséghez és nagyobb étvágyhoz vezet, ezért hozzájárul az elhízás kockázati tényezőihez. A legújabb vizsgálatokból kiderült, hogy azok az emberek, akik rendszeresen kevesebbet aludtak társaiknál, 30 százalékkal nagyobb valószínűséggel váltak túlsúlyossá.
A munkaügyi hivatalok adatai szerint rengeteg baleset következik be kialvatlanság miatt. Aki kialvatlan, vezetés közben sokszor „mikro alvást” végez, ami néhány másodpercet jelent, és általában nem veszi észre. De ez épp elegendő egy baleset előidézéséhez.
Szívritmuszavart sok tényező okozhat – többek között a stressz, a stimulánsok, toxinok és az alváshiány. A folyamatos alváshiány pedig szívbetegséghez és stroke-hoz is vezethet.
A szakemberek szerint az alváshiányos embereknél egyértelműen a csökkent libidó és szexuális érdeklődés hiánya fedezhető fel.
A krónikus alváshiány eléggé szélsőségesen jelenik meg az arcon. Fakó, sárgás bőr, finom vonalak, ráncok kialakulása vagy éppen sötét karikák a szem alatt. Aki nem alszik eleget (vagy jól), annak több stressz kortizolt bocsát ki a szervezete, ami károsítja a bőr kollagén állományát, mely annak simaságáért, egészséges színéért felel.