Létrehozva: 2020.06.19.

A stresszhormon fokozza az életveszélyt koronavírus fertőzés esetén

Stresszhormonnak is „becézik” a kortizolt, ezt a sajátos vegyületet, amelyre a szervezetnek a stressz leküzdésekor van nélkülözhetetlen szüksége. Brit kutatók meglepő összefüggésekre világítottak rá.

Az Imperial College kutató Londonban azt állítják, hogy jelentősen hozzájárul a koronavírus fertőzés végzetes kimeneteléhez, ha a szervezetben magas a kortizol hormon szintje.

Szervezetünkben a mellékvese termeli az anti-stressz hormonként is ismert kortizolt. Stresszes szituációkban, például egy veszélyes közlekedési helyzetben gyors reakcióra van szükségünk, hogy a súlyos következményeket megelőzzük, testi épségünket megóvjuk. Ebben két, a mellékvese által termelt hormon van segítségünkre. A stresszhelyzetek kezelése e két hormon összehangolt működésének köszönhető: az adrenalin megemeli a pulzust, így a szív gyorsabban dobog, több vér jut az izmokhoz, nagyobb erő kifejtésére leszünk képesek. Az ehhez szükséges energiát a kortizol biztosítja: növeli a cukrok szintjét a vérben, fokozza az agy glükózfelhasználását, és növeli a szövetek helyreállításához szükséges anyagok mennyiségét. A kortizol fontos szerepet játszik a szénhidrát-anyagcsere szabályozásában: hatására fokozódik a májban a keményítő szőlőcukorrá bontása, emellett fokozza a zsírok lebontását, a testtájak közötti zsíreloszlás átrendeződését, a fehérjék lebontását, valamint az aminosavakból a cukrok termelését. A kortizol gyakorlatilag minden mozgósítható energiaforrást azonnal aktivál, hogy azt a lehető leggyorsabban felhasználhassuk. Megemeli a vércukorszintünket, beindítja a lipolízist (a zsírszövetek lebontását), és még az izmainkat is elkezdi szabad aminosavakká bontani, hogy azokat gyors energiaforrásként hasznosíthassuk. Egyszerűen MINDEN mozgósítható energiaraktárunkat gyorsan elérhetővé teszi. Hatására csökken a glükóz felvétele a sejtekben, ezzel biztosítva a magas vércukorszintet.

A kortizolra tehát nagy szüksége van a szervezetnek, de a túlságosan magas szint komoly veszélyforrást jelenthet.

A brit kutatók azt állítják, hogy a túlságosan megnövekedett kortizol szint fokozott veszélyt jelent koronavírus fertőzés esetén. Az ilyen páciensek az egészségügyi statisztikák szerint sokkal nagyobb arányban kell, hogy szembenézzenek a fertőzés súlyosabb következményeivel.

Az orvostudomány jelenlegi állása szerint fáradtság, fejfájás, hízás, menstruációs panaszok – ezek a hétköznapi tünetek a túlságosan magas kortizol szintre is figyelmeztethetnek. A kortizol túltermelése magas vérnyomást, emelkedett vércukor értéket, elhízást, a has bőrén bíborszínű csíkokat, izomgyengeséget és csontritkulást (osteoporosist) is okozhat. Nőkben rendszertelen havivérzést és megerősödő arcszőrzetet; a gyerekeknél késleltetett növekedést és kis testmagasságot eredményezhet.

A túl magas kortizolszint árulkodó jelei lehetnek többek között:

  • reggeli fáradtság, belassultság (még megfelelő hosszúságú alvás esetén is)
  • késői lefekvés
  • fejfájás
  • erős evéskényszer (különösképpen cukor- és szénhidrátéhség, főképp délelőtt és délután)
  • a libidó (szexuális vágy) csökkenése
  • hasi hízás
  • aknés bőr
  • depresszió
  • idegesség
  • este 6 óra után megnőtt energiaszint
  • probléma a lefekvés előtti elcsendesedéssel (és újabb energialöket este 11 óra körül)
  • A brit kutatók 403 tesztekkel igazolt koronavírus fertőzött beteget vizsgáltak meg és ezek mindegyikének magasabb volt a kortizol szintje, a normálisnak tekinthető mértéknél. Egyenes összefüggést találtak a kortizol szint magassága és a megbetegedés súlyossága között is. Minél magasabb volt egy beteg kortizol szintje, annál súlyosabb következményeket okozott a fertőzés. A magas kortizolszint súlygyarapodást okozhat csakúgy, mint az alacsony vagy a nem megfelelő időben megemelkedő kortizol szint. Az elhízás és a koronavírus fertőzés összefüggéseire már eddig is számos tanulmány mutatott rá.

    Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
    Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
    Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
    -

    További cikkek