kulcsár edina
A svéd Anna-Lee Markstedt minden eszközzel igyekezett megdönteni azt a tévhitet, hogy a terhes nőknek csak a pihenés való. A fiatal nő kilenc hónapos terhesen is falat mászott, cirkuszi trapézon lengett és szörfözött, a szülőszobára pedig cigánykerekezve ment be.
A svéd extrémsportoló nem akart a terhesség miatt kimaradni a szenvedélyes sportokból – még nagy pocakkal is könnyedén extrém jógapózokba vágta magát. Persze az erősítő gyakorlatokkal nem volt vége a dolognak, Anna-Lee könnyűbúvárkodott, boxedzésre járt, sziklát mászott, és kidőlt fatörzseken egyensúlyozott még a terhessége végén is. Képeit azért osztotta meg az Instagramon, hogy megmutassa másoknak: nem kell feltétlenül elgyengülni a terhességtől. Egészséges kislánya, Niama Freya Dillon Moran május elején született meg.
Sokan bírálták
Anna-Lee is elismeri, hogy a teljesítménye megosztotta a közvéleményt: a hozzászólók egyik fele drukkolt neki, a másik fele viszont felelőtlennek nevezte. A sportos nők általában az első csoportba tartoztak, míg azok, akik viszonylag kevés háttérinformációval rendelkeztek, inkább lehurrogták, amiért szerintük veszélyeztette a babát. Pedig Anne-Lee már profinak számít az általa űzött sportokban – azt viszont senkinek sem ajánlja, hogy terhesen kezdjen ilyen extrém testedzésbe. Ráadásul az edzésprogramján is változtatott a várandósság miatt. Hallgatott a teste jelzéseire, az edzések során sem ment 140 fölé a pulzusa, és nem ugrált, nem járt guggolásban, és nem végzett hasizomgyakorlatokat vagy planket. Négy orvos is áldását adta a sportolására, ő pedig háromhetente vizsgálatra ment. És bár az extrém terhelést senkinek sem ajánlja a terhesség alatt, a mozgást nagyon is: több kutatás is bizonyítja, hogy a mozgásszegény életmód sem az anyukának, sem a babának nem tesz jót.
Nem terhesen kezdte
Anna-Lee öt éve szeretett bele az extrém sportokba, ekkor versenyzett először akadályversenyen. Ezután egyre több extrém versenyen indult, és ő volt az első svéd akadályversenyző, aki szponzori szerződést kapott. 17 hetes terhesen indult az utolsó versenyén, és mindig volt valaki a közelében, hogy segítsen, ha megbotlana. A terhessége előtt hetente ötször, naponta kétszer edzett. Amikor várandós lett, visszavett az edzés intenzitásából, de hetente ötször bootcamp edzést végzett, a harmadik trimeszterben alacsony intenzitású gyakorlatokra váltott, bár kedvenc közlekedési eszközéről, a görkorcsolyáról nem mondott le. A terhessége negyven hét és hatodik napján megérkezett a kislánya, aki egyébként a második gyermeke. Előző nap Anna-Lee még két bootcamp edzést nyomott le. Októberben pedig már csúcsformában szeretne újabb akadályversenyeken, többek közt az OCR Világbajnokságon indulni.
Mit mondanak a szakemberek? Nemzetközi vizsgálatok azt mutatják, hogy akik rendszeresen mozognak terhesség alatt, jobban bírják a vajúdást és maga a szülés is könnyebb, a császármetszés aránya kisebb, a szülés utáni felépülés pedig gyorsabb. Sokszor problémát jelent a vajúdás alatt, hogy nem megfelelően tud nyomni a kismama. Sporttal azonban meg lehet tanulni a helyes technikát. Emellett kisebb eséllyel alakul ki gyermekágyi depresszió azoknál a nőknél, akik nem hagytak fel a mozgással. A terhességgel járó anatómiai és élettani változásokat azonban mindenképpen szem előtt kell tartani. Azok akik már korábban is mozogtak ajánlatos, hogy az első időszakban az eddigi teljesítményt legalább 40 százalékra vegyék vissza, a 12. hét után azonban ez fokozatosan emelhető maximum 60 százalékig