kulcsár edina
A Szerencsejáték Zrt. felelõs munkáltatóként fontosnak tartja, hogy részt vegyen a hazai társadalmi problémák megoldásában, ennek jegyében már 15 éve mûködteti karitatív célú sorsjegy-értékesítési hálózatát, amelyben 180 megváltozott munkaképességû munkatársuk dolgozik értékesítõként.
A hálózat üzemeltetésével és fejlesztésével kapcsolatos feladatokat a nemzeti lottótársaság olyan társadalmi célú küldetésnek tekinti, ami példát mutathat más vállalatok számára a megváltozott munkaképességű munkavállalók nyílt piaci foglalkoztatása kereteinek szakszerű kialakításában és sikeres munkahelymegtartó programok elindításában, fenntartásában.
A karitatív hálózat kialakításával a Szerencsejáték Zrt. olyan embereknek kívánt munkalehetőséget biztosítani, akik egészségügyi problémáik miatt már évek óta nem találtak munkát. A lottótársaság által közel 70 városban létrehozott sorsjegy-értékesítő munkahely sokuknak jelentett nagy lépést életük rendezésében, életmódjuk helyreállításában, azaz társadalmi integrációjukban. A Szerencsejáték Zrt. 2016-ban már 4. alkalommal nyerte el a Fogyatékosság-barát Munkahely címet.
A European Lotteries (Európai Lottótársaságok) és a European Disability Forum (Európai Fogyatékosságügyi Fórum) közti együttműködési megállapodás céljaival összhangban, nemzetközi mintára 2017-ben bevezetésre hazánkban is elindult az „Adj egy ötöst!” iskolai program, amelynek célja, hogy a fiatal korosztály minél hamarabb személyesen találkozzon a fogyatékossággal élők mindennapi életét befolyásoló kérdésekkel, ezáltal nyitott és elfogadó felnőttekké váljanak.
A tavalyi pályázatra 78 iskola jelentkezett, mintegy 5000 embert (tanár, szülő, gyerek, érintett személy) megmozgatva. A nagy sikerre való tekintettel a Szerencsejáték Zrt. 2018-ban is folytatta a programot. Idén már 103 osztályközösség érezte fontosnak, hogy részt vegyen az érzékenyítő élményprogramokban.
Hozleiter Fanny (Mosolyka) 2017 júliusa óta látja el a Szerencsejáték Zrt. jószolgálati (fogyatékosságügyi és esélyegyenlőségi) nagyköveti feladatait. Mosolyka a lottótársaság fogyatékosságügy terén megfogalmazott céljainak (pl.: foglalkoztatás, érzékenyítés, jó gyakorlatok átadása, „Adj egy ötöst!” program zsűritagsága) eredményes megvalósítását támogatja. Minden hónapban beszámol blogján, Facebook oldalán és honlapján a közös együttműködésről, a Szerencsejáték Zrt. a fogyatékossággal élők magyarországi foglalkoztatásának támogatása és előmozdítása terén végzett munkájáról.
A Játék összeköt! programról
A Szerencsejáték Zrt. a társadalom fogyatékosság iránti érzékenyítésének érdekében a 2017. év végén bevezetett Nagykarácsony sorsjegy bevételeiből vállalta, hogy három inkluzív – azaz minden ép és fogyatékkal élő gyermek számára befogadó – játszótér megépítését finanszírozza a FESZT szakmai közreműködésével. A játszótéren fogyatékossággal élő és ép gyerekek játszhatnak majd együtt közös élményeket szerezve.
A programhoz, mely A Játék összeköt! nevet kapta, bárki csatlakozhatott, ha a tavaly év végén 3 millió példányban megjelent Nagykarácsony sorsjegyből vásárolt, hiszen a Szerencsejáték Zrt. minden eladott sorsjegy után 25 Ft-tal támogatta a játszótér-fejlesztési programot. Az összegyűlt 75 millió forintból az egyetemes tervezés szabályai szerint kialakított játszóterek kerülnek átadásra 2018 folyamán; az első a III. kerületi Csillagház Általános Iskola területén, további kettő pedig vidéken.
A program megvalósításának szakmai partnere a Fogyatékos Emberek Szervezeteinek Tanácsa (FESZT), mely a különböző fogyatékosságot képviselő országos, illetve regionális szervezetek ernyőszervezete és egyben tagja az Európai Fogyatékosügyi Fórumnak (EDF).
A játszótérprogram a magyar MagikMe cég is részt vesz, mely inkluzív játszótéri játékokat tervez és árusít. Eszközeik azon mozgássérült gyermekeknek készülnek, akik még nem tudnak kerekesszéket, így kerekesszékes játékokat sem használni (jellemzően a 8 év alatti korosztály). Szintén partner a programban az Egyesület az Inklúzióért, akik a befogadó terek oktatási programjának és kommunikációs stratégiájának kialakítása mellett a konkrét most kialakításra kerülő játszóterek működését értékelik és elemzik majd. E két szervezet bevonása a fejlesztési programba azért is fontos, mert tagjai érintett szülők, azaz olyanok, akik maguk is fogyatékossággal élő gyermekeket nevelnek.