kulcsár edina
A tavalyi év után idén is folytatódik a trend: nagy hõséget gyakori felhõszakadások, nagy viharok kísérnek.
Az idei viharok máris hatalmas károkat okoztak. A májusi felhőszakadások csaknem másfél milliárd forintnyi pusztítást végeztek, és távolról sincs vége a zivataroknak, heves széllökéseknek.
Az előrejelzésekből az derül ki, hogy a mostani nyáron is gyakran számíthatunk nagy viharokra, ezt pedig már többször megmutatta az időjárás az eddigi hetekben is. Akárcsak a tavalyi nyáron, idén is heves esők, erős szél oldja fel a napokig tartó rekkenő hőséget. És ha az a benyomásod, hogy az utóbbi években ez a jelenség gyakoribb, mint korábban, akkor nem tévedsz.
Az úgynevezett frontzivatarok akkor érkeznek, amikor egy hidegfront éri el a térséget, többnyire zivatarláncok alakulnak ki, a hőmérséklet pedig erősen visszaesik, miután távoznak. A hőzivatarok pedig nem hoznak enyhülést, hanem az erős napsütés miatt a talaj közelében felmelegedő és neves légtömeg felszáll, ebből alakul ki az intenzív vihar.
Az orkán erejű szél, a jégesők már több veszélyes helyzetet is teremtettek az elmúlt években. Többeket ért itthon villámcsapás, előfordult, hogy a felhőszakadás egy-egy rendezvényen okozott pánikot és ezáltal sérüléseket. A szakértők szerint pedig egyre több, pusztító erejű vihar érkezik majd a klímaváltozás eredményeként. A globális éghajlati modellek alapján látható, hogy Magyarországon most már elsősorban az ehhez hasonló nyárra kell berendezkednünk. Vagyis a nagy melegeket meg-megtörő zivatarokra és felhőszakadásokra.
A globális felmelegedéssel párhuzamosan lassan, de egyértelműen nő a viharok gyakorisága és várhatóan az intenzitása is. Pánikra azonban nincs okunk, ez ugyanis egy lassú folyamat, nem fog jelentős végleteket okozni a közeljövőben, viszont érdemes arra készülnünk a nyarak során, hogy az intenzív zivatarok ész évszakon belüli, sokszor szinte végletesnek tűnő változások az életünk és a nyaralásaink részeivé válnak.