kulcsár edina
Mentálhigiénés szakemberek összegyűjtöttek néhány tippet, amik segítenek mérsékelni és kordában tartani a koronavírus miatti aggodalmat és szorongást. Ez kiemelten fontos lenne most, mert a negatív érzelmektől nem csak rosszul érezzük magunkat, de gyengébbek is leszünk.
Már hivatalosan is megjelent Magyarországon az egész világot lázban tartó koronavírus, mostantól tehát még kevésbé érezhetjük magunkat biztonságban. A betegség miatt érzett szorongás ragadós, amit táplálnak az aggasztó hírek és az álhírek, valamint a félreértelmezett mindennapi esetek (köhögés, tüsszentés a járműveken), és azért is, mert a szorongástól – ironikus módon – nem csak rosszul érezzük magunkat, de növeljük is a betegség kockázatát.
A mentálhigiénés szakértők viszont azt is hozzátették, hogy a szorongás akár normális és hasznos is lehet, ha megfelelő szinten van, mert arra buzdít bennünket, hogy pozitív megelőző lépéseket tegyünk.
Mindeközben azonban tennünk kell a rossz érzések ellen, ebben ad tanácsot a Today magazin összeállítása.
Ne merüljünk el a nap 24 órájában a koronavírussal kapcsolatos hírekben. Ne nézzük állandóan a közösségi médiát és az internetet. Ha valós információkra vagyunk kíváncsiak, válasszunk megbízható, hiteles forrásokat.
A legalább 20 másodpercig, meleg vízzel és szappannal végzett kézmosás olyasmi, ami valóban csökkenti a betegség kockázatát.
Együnk sok zöldséget, gyümölcsöt, mozogjunk rendszeresen, aludjunk rendesen. Az alvás közvetlen, kiemelten jó hatással van az immunrendszerre.
Ez elsősorban a spájzunk feltöltését jelenti, ám nem szabad túlzásba esni.
Mindenesetre a felkészülés pszichésen nyugalmat adhat a szorongóknak.
A természetben töltött idő megnyugtató a lélek és a test számára egyaránt, különösen szép, napfényes időben. Éljünk vele!
Általában hiábavaló azt mondani egy nagyon szorongó embernek, hogy hagyja abba. A szakértők sem eszik. Ehelyett – legyen az koronavírus vagy más pánikot kiváltó helyzet – inkább azt javasolják, hogy ismerjük el a szorongást és kezdjünk el dolgozni rajta. „Nevezzük meg, hogy megszelídíthessük”!
A szavaink papíron vagy a képernyőn leírva segíthet elkerülni a pánikba fordulást. Írjuk le azokat a dolgokat, amelyekre gondolunk, és gondolkodjunk el rajta.
Keressük meg a szeretteinket, hívjuk fel őket, vagy legalább írjunk nekik pár sort! Kifejezetten megnyugtató azt érezni, hogy nem vagyunk egyedül.