tóth gabi
Február 5-én került a német boltok polcaira az osztrák kancellár, Sebastian Kurz önéletrajzi könyve. A német Bild nevû napilap elsõként közöl részleteket, amelybõl többek közt az is kiderül, hogy Kurz nagymamája Újvidékrõl menekült Ausztriába a második világháború alatt.
Az osztrák kancellár önéletrajzi könyvéből sok, eddig ismeretlen részlet is napvilágot látott. A kormányfő még csak hatéves volt, amikor életében először találkozott menekültekkel. 1992-ben, az akkor még csak „Bastinak” hívott fiú szülei ugyanis a Jugoszláv háború elől menekülő embereket fogadtak be magukhoz. A szociális érzékenység nem a véletlen műve. Sebastian Kurz nagymamája is menekült volt, méghozzá szintén a ma már Szerbiához tartozó Újvidékről.
Csak magyarul tudott a nagymama
A nagymama még a második világháború alatt döntött úgy, hogy elhagyja hazáját, és nyugatra szökik. Az akkor még csak 16 éves lány majd’ 600 kilométert tett meg Magyarországon és Szlovákián keresztül, míg Alsó-Ausztriába ért. A kizárólag magyarul beszélő Magdalena szökése több hétig tartott, és, mint arról később beszámolt, szinte folyamatosan halálfélelme volt. Kurz nagymamája végül, megérkezése után nem sokkal, Alsó-Ausztriában találkozott a kancellár nagypapájával.
A mama nagyon sokat mesélt nekem arról, hogy mi is folyt Szerbiában annak idején
– meséli a könyvben Elisabeth Kurz, a kancellár édesanyja, aki még mostanában is hetente többször meglátogatja a gondozásra szoruló édesanyját.
Az útszéli árokban hevertek a holttestek, megállás nélkül bombáztak. Akik túlélték, és nem menekültek el, azokat egyszerűen lelőtték
– emlékszik vissza az idős nagymama szavaira Elisabeth Kurz.