kulcsár edina
Alig várjuk a friss hazai zöldféléket és gyümölcsöket, hiszen lassan fél éve jobbára tartósítottra vagy külföldrõl származóra fanyalodunk. Most kiderült, hogy nem csak az íze miatt jobb a hazai!
Az Európában forgalmazott élelmiszerek fele növényvédő szerrel és gombaölővel fertőzött, így kárt tesz a szervezetünkben élő mikrobákban, felborítva az egyensúlyát.
Növényvédőszer-maradványokat találtak az Európában forgalmazott élelmiszerek csaknem felében – adta hírül az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság április közepén közzétett vizsgálata eredményeként. Ez nem kevesebb, mint 2366 terméket jelent, amit antibiotikummal, gombaölővel, rothadásgátló anyagokkal kezeltek, igaz, a határértéket „csak” 71 lépte túl. Az érintett termékek egy része, például a görög eper, a kínai lencse, a török szőlő és a kenyai banán Magyarországon is kapható. Találtak olyan szőlőt, amiben nem kevesebb mint tizenkilencféle kémiai anyagot mutattak ki!
Simon Gergely, a Szent István Egyetem tanszékvezető egyetemi docense azt javasolja, figyeljük a címkét, mi honnan származik.
Előírás, hogy ezt fel kell tüntetni. Persze,
szívesebben veszi az ember a magyart, de ha ez nem lehetséges, akkor legalább európai termés legyen, azzal ritkábban van gond.
A vegyszerek elsősorban a növényvédelem során kerülnek bele a zöldségbe, gyümölcsbe, az utóérés lassítására szolgáló anyagok nem mérgezőek – nyugtat meg az egyetemi tanár. Álláspontját Dr. Zacher Gábor toxikológus is osztja.
Ezek a maradvány vegyszerek közvetlenül nem mérgeznek, hiszen jó részük lebomlik és kiürül – tudtuk meg a Honvédkórház szakmai igazgatójától. - Az egészségügyi határérték és a napi bejuttatható mennyiség is úgy van meghatározva, hogy mérgező vegyszermennyiség nem kerül be a szervezetbe, legfeljebb ha valaki napi több kiló vegyszerrel kezelt gyümölcsöt fogyaszt.
Más véleményen van Angeliki Lysimachou, a PAN Europe toxikológusa, aki szerint a kemikáliák biztonsága csak elméleti modellekre alapul.
Sajnálatos, hogy mára a szennyezett élelmiszerek megszokott és elfogadott dolgokká váltak – jelentette ki.
Arról, hogy ezek az anyagok hogyan károsítják a bélflórát, a keddi Ripost napilapban olvashatsz!