tóth gabi
Igazi strandidõ, 26-30 fok várható a hétvégére - ígérik a meteorológusok. A strandok felkészültek a rohamra. Már csak a strandolóknak kell kicsit tájékozódni, hogy merre induljanak, ha kitör a kánikula? Hol, mit kapnak a pénzükért? Keressük Budapest legolcsóbb strandját.
Nincs könnyű dolga annak, aki a kánikula elől egy pénztárca-barát strandra szeretne menekülni. A bányatavakat és egyéb, nem engedélyezett megoldásokat kerüljük, mert jobb esetben egy kövér bírság lehet a vége, de a legrosszabb forgatókönyv súlyos tragédiát is tartogathat. Minden évben áldozatokat szed a tiltott helyen való fürdés.
A folyók és tavak mentén számos, önkormányzatok által üzemeltetett szabad strand található országszerte, de a fővárosban zsebbe kell nyúlni, ha nincs lehetőségünk a saját kerti medencénkben lubickolni.
Strandok, uszodák szerencsére minden kerületben találhatók, általában több is. A leginkább látogatott nagy létesítményeket a főváros tulajdonában lévő Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH, lánykori nevén Fővárosi Fürdőigazgatóság) üzemelteti.
A legolcsóbb talán a Csillaghegyi strand, a 900 forintos napi belépőjével, amiből még egy százast elengednek, ha szerdán váltunk jegyet. További 200 forintos engedmény jár, ha Erzsébet kártyával fizetünk. Igaz, ehhez csak a közös öltözőt használhatjuk, a kabin, mint mindenütt plusz kiadást jelent. Az árlista másik végén a messze földön híres, elegáns Gellért Fürdő fapados belépője hétköznap 4900 forint, hétvégén 5100. Ezt az összeget további 400 pengővel kell megtoldani, ha kabinban szeretnénk öltözködni. A legnagyobb budapesti strandok árai e két véglet között találhatók.
A szolgáltatások és a kedvezmények, bérletek sokfélesége miatt alapos tájékozódást igényel az igényeinknek megfelelő, legolcsóbb megoldás felkutatása. A BGYH honlapjáról elnavigálhatunk a kiszemelt strand oldalára és az árakról, kedvezményekről, nyitva tartásról, valamint a szolgáltatások sokféleségéről is képet kapunk. Vannak bababarát létesítmények, ám a kutyákat több helyen nem szeretik. Szerencsére éttermekbe, kávézókba már vihetjük négylábú kedvenceinket.
A BGYH létesítményein kívül is számos strandot, uszodát találhatunk, amelyeket a kerületi önkormányzatok, valamint vállalatok üzemeltetnek. Az önkormányzatiak általában olcsóbbak, szerényebb szolgáltatásokkal, míg az igényes vendégek különböző wellness központokban, hotelek wellness részlegeiben kényeztethetik magukat, jóval magasabb belépődíj fejében.
Ezeket a vizes létesítményeket is megtaláljuk egy gyűjtő oldalon.
Budapest fürdőváros, ezernyi lehetőséggel, de vannak veszteségek is. Tizenegy éve bezárt Újpest kultikus strandja, amelyet mindenki Tungsram Strandként - vagy méginkább Tungiként - emleget, noha a privatizáció óta a GE a tulajdonos. A nemzetközi cég sem üzemeltetni, sem az önkormányzatnak átengedni nem akarja a ma már kísértet-parkra hajazó területet.