kulcsár edina
Már csak pár napig fizethetünk a régi kétezressel és ötezressel. Sokaknak meggyûlik a bajuk az új bankókkal. Legfõképp az idõsebbek keverik össze õket.
Az automaták döntő többsége már átállt, a vásárlók jó része viszont még nem szokta meg az új pénzeket, a márciusban megjelent, barna 2000 és sárga 5000 forintost.
"Sőt, nem ritka, hogy a kétezrest húszezresnek nézik, és fordítva! Ez nálunk mindennapos dolog, de már jobban odafigyelnek. Olyan idősről is hallottam, akit átvertek a megtévesztő színek miatt" – mesélte el a %Ripost%-nak Danel Éva zöldségárus.
"Főleg az elején észleltem ezt a problémát, de néha még most is előjön. Főleg az idősek keverik a kétezrest és a húszezrest, de egyszer a kollégám is megjárta. Egy öreg hölgy azzal vágta át, hogy azt mondta, ő húszezressel fizetett neki, közben csak kétezrest adott" – mondta lapunknak Bihari Szilárd, aki hentespultban dolgozik.
A banki ATM-ek természetesen már régóta az új pénzeket adják ki, az étel- és italautomaták zöme pedig nem fogad el papírpénzt, így ezeknél eleve nem jelentett problémát a váltás.
Mint a %Ripost% is megírta, a fővárosban hónapokig küzdöttek az utazók azzal, hogy a BKK jegyautomatái hol elfogadják az új 2 és 5 ezreseket, hol nem. Az egyik legforgalmasabb csomópontban, a Deák Ferenc téri metrókijárónál áprilisi tesztünk idején az automata például a 2000-es bankjegyet nem fogadta el, de az 5000-est igen. A BKK akkor azt közölte, hogy csupán egyedi, elszigetelt esetekről lehet szó. Most ugyanaz az automata már elfogadja mindkét új pénzt.
A MÁV-nál már régóta elfogadják az új pénzeket az automaták, így a vasúttal utazóknak már nem jelent gondot a váltás.
A régi bankjegyeket a bankfiókokban és a postákon még három évig, a jegybankban pedig még húsz évig ingyen át lehet váltani azonos címletű új pénzre.