kulcsár edina
Nincs is annál idegesítőbb, mint kigyógyulni egy betegségből, majd azt tapasztalni, hogy pár nap múlva visszaesünk. Mutatunk néhány tippet, hogyan akadályozható ez meg.
A koronavírus óta fokozottabban tartunk a megfázásoktól és a szezonális nátháktól, és sokan igyekeznek különféle óvintézkedéseket tenni. Sajnos azonban az őszi és a tavaszi időszak is durva volt a bacilusok szempontjából, ugyanis számos kórokozó vert tanyát hazánkban, emiatt az átlagos számokhoz képest sokkal többen megbetegedtek. A megfázás egyébként sem leányálom, és alig várjuk, hogy kigyógyuljunk belőle. Éppen emiatt rettenetesen bosszantó, ha a kigyógyulás után újra visszaesünk a betegségbe – akár többször is. Bosszankodásra azonban semmi ok, hiszen sokszor a saját hanyagságunk okozza a bajt. Ha betegek voltunk, tegyünk meg minden lépést annak érdekében, hogy eltüntessük a környezetünkben megbúvó bacilusokat – javasolja a Dívány.hu. Íme 6+1 tipp, hogyan előzhetjük meg a visszaesést:
Az éjjeliszekrény az a bútor, amihez a leggyakrabban hozzányúlunk, mikor ágyban vagyunk. Hozzáérünk, amikor a telefonunkat keressük, amikor lerakjuk a bögre teánkat, sőt gyakran teledobáljuk zsebkendőkkel is. Ha a betegség után nem fertőtlenítjük le a szekrényt, nagy az esély arra, hogy újra lebetegszünk.
Könnyen beláthatjuk ezzel kapcsolatban, hogy a telefonunkat is érdemes fertőtleníteni, hiszen azt is fertőzött kézzel fogdostuk.
Higiéniai okokból fogkefét egyébként is érdemes sűrűn cserélni, ha azonban betegen mostuk a fogunkat, mindenképpen meg kell tennünk ezt a lépést. A nyálban található bacilusok megbújnak a fogkefében, és amikor legközelebb a szánkba vesszük, ismét megbetegíthetnek bennünket. Ha elektromos fogkefénk van, akkor a fejet kell lecserélni, és semmiképpen te tároljuk az eszközt mások fogkeféi mellett!
Amikor betegen az ágyban fekve izzadunk, sok bacilus megtelepszik a szövetekben. Ráadásul ha a használt zsebkendőket a takaróra dobáljuk, tüsszögünk és köhögünk, akkor a váladék biztosan megveti a lábát az ágyneműn. Éppen ezért mossuk ki minél hamarabb!
Náthásan egész nap a pizsamánkban vagyunk, és próbáljuk kiizzadni a betegségünket. Emiatt fontos, hogy betegségünk alatt többször is váltsunk pizsamát, és magas hőfokon mossuk ki a használt ruhadarabokat.
Mondani sem kell, hogy a fürdőszobában mennyi kórokozó megbújhat. A probléma azonban fokozódik, ha valamilyen hányás-hasmenéses vírusunk volt. Ilyen esetben minél hamarabb fertőtlenítsük a vécécsészét és környékét, a kéztörlőt, mosdókagylót, a csapokat és a kádat is, illetve mindent, amihez hozzáértünk.
A szemetest egyébként is érdemes időnként fertőtleníteni, mert abban számos kórokozó megtelepedhet, így amikor azt fogdossuk, könnyedén összeszedhetünk különféle betegségeket. Ha azonban náthásak voltunk, és teledobáltuk zsebkendőkkel, akkor bizonyos, hogy a váladék nem lesz kedvező hatással a fertőzésmentességének. Éppen emiatt sose hagyjuk ki a megfázás után a szemetesek fertőtlenítését!
Sokaknak eszükbe sem jut, de a kilincseket betegen, összeköhögött kézzel megfogdostuk, így ha nem takarítjuk le, bizony újra megfertőződhetünk. Éppen emiatt ne habozzunk, szappanos vízzel mossuk át a kilincseket is. Ez persze akkor is javasolt időnként, ha nem vagyunk betegek, mert számos bacilus lappanghat ezeken a területeken.