kulcsár edina
Az anyaság erősebbé teszi a nőket.
Olaszország nem csupán a nemzet, hanem az egész európai agenda számára kulcsfontosságúnak tartja a családok és a demográfiai kihívás ügyét – jelentette ki Giorgia Meloni. Az olasz miniszterelnök az V. Budapesti Demográfiai Csúcson leszögezte: az a célunk, hogy egy lényeges kulturális változást indítsunk el, mivel az utóbbi évtizedekben kialakult egy rendkívül családellenes hangulat a nyugati világban.
Giorgia Meloni
Fotó: MH/Purger Tamás
A gyermekek a nemzet jövőjét egyszersmind a szociális jóllét alapját jelentik – emlékeztetett, majd felhívta a figyelmet, hogy a demográfiai válság nem egy kérdés, hanem a nagy kérdés, és jelenleg a Nyugat rohamléptekkel halad a bukás felé.
A problémák szerinte összetettek, kulturális összetevői is vannak, felelős érte a média befolyása is. A család képe ugyanis folyamatosan elhalványult, az egyén került előtérbe. Az állampolgárok fogyasztókként jelennek meg. És ezek az egyének teljesen el vannak választva a közösségektől, amelyek alapegysége a család – mutatott rá a miniszterelnök, majd felidézte:
„Giorgiának hívnak, anya vagyok, olasz vagyok és keresztény” – jelentette ki néhány éve, ami miatt sok politikai támadás érte, ugyanakkor ez a vállalás nagy népszerűséget is hozott neki. Az emberek ugyanis ezeket a dolgokat fontosnak tartják.
A jelenben zajló folyamatok veszélyt jelentenek az identitásunkra és a jogainkra. Ezzel szembe kell szállni. A család, a közösség nélkül csak számok vagyunk – folytatta az atomizált társadalom veszélyeire, az egyén kiszolgáltatottságára és magányosságára utalva, ami a nyugati társadalmakban manapság általános.
Az identitást, az embereket, a nemzeteket, a családokat, Istent kell megvédenünk, és mindazokat az elemeket, amelyekre a civilizációnk felépült – ez a konzervatív kormányok feladata és felelőssége Giorgia Meloni meggyőződése szerint.
Ez egy nagy feladat, mivel a véleményformáló erők meg akarnak győzni minket, hogy ez nem „menő”, hogy retrográdok vagyunk, nem tudunk lépést tartani a szükségszerű változásokkal. De erről minket soha nem fognak meggyőzni – jelentette ki.
A gazdagabb nemzetek azok, amelyekben kevesebb gyerek születik. Ez elfogadhatatlan. A gazdagságunkat a családok érdekében kell mobilizálnunk úgy, ahogy ezt Magyarország is teszi – mutatott rá, majd azzal folytatta: Magyarországnak sikerült fordítani a negatív trenden: nőt a foglalkoztatottság, azon belül a nőké is, a gyermekek száma is, a házasságoké is.
Giorgia Meloni szerint Magyarország minden sztereotípiát és kifogást megcáfolt a családbarát politika terén.
Hangsúlyozta: a gyermekek nem korlátok, csak velük élhetünk teljes életet. Ezt a saját példájából is tudja, hiszen a lányától csak erősebb lett. Az anyaság megerősítette a munkában, az élet minden területén. Mint mondta, az anyaság során jött rá arra, hogy bármire képes.
A nagy nemzeteknek tehát fel kell vállalniuk a felelősséget és harcolniuk kell egy jobb világért, amelynek középpontjában a család áll – hangsúlyozta.
Végezetül leszögezte: meg kell osztani azt a a tapasztalatot, amit Magyarország az elmúlt években összegyűjtött, és Európának lépnie kell. A születésszámra, a családra, a nemzetállamokra kell koncentrálnia. Aztán Ferenc pápát idézve azt mondta: Európa csak akkor lehet erős és különleges, ha a középpontjában az ember, a család és a nemzetek sokszínűségének megbecsülése áll.
Orbán Viktor magyar és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök csütörtökön a Karmelita kolostorban találkozott, hogy megvitassák a legfontosabb európai és nemzetközi kérdéseket valamint Róma és Budapest kiváló kétoldalú kapcsolatait – közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Giorgia Meloni olasz miniszterelnök és Orbán Viktor kormányfő tárgyal a Karmelita kolostorban, 2023. szeptember 14-én
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
A Budapesti Demográfiai Fórum eredményeit kommentálva megerősítették a családbarát politika fontosságát az Európa előtt álló demográfiai kihívások tükrében is.
Ukrajnával kapcsolatban a két miniszterelnök elítélte az orosz agressziót, és békére szólított fel. Emlékeztettek a Kijevnek eddig nyújtott támogatásra, és hangsúlyozták az európai egység megőrzésének fontosságát Ukrajna támogatásában.
A migrációs kérdésekkel kapcsolatban megismételték: gyorsan és határozottan kell fellépni. A migráció az Európai Unió közös kihívása, amelyre kollektív választ kell adni – vélekedtek, hozzátéve: az útnak indulások megelőzése érdekében a külső dimenzióra kell összpontosítani, különösen a migránsok származási és tranzitországainak nyújtott politikai és gazdasági támogatáson, az embercsempész-hálózatok elleni küzdelmen, valamint az olyan személyeket érintő hatékony visszaküldési politikán keresztül, akiknek nincs joguk Európában maradni. A származási országok együttműködésének biztosítása érdekében feltételrendszeri mechanizmusokat is be kell vezetni – hangsúlyozták.
A két miniszterelnök elkötelezte magát kormányaik további szoros együttműködése mellett, tekintettel a 2024 második felében esedékes magyar uniós elnökségre – olvasható a tárgyalás után kiadott közleményben.