Megkéseltek egy képviselőjelöltet Németországban

KÜLFÖLD
Létrehozva: 2023.05.13.

Miről szólnak az újabb szankciók?

Már nem is Oroszország a célpont?

Az új szankciós csomag már a látszat szintjén sem Oroszországról szól, hiszen az orosz gazdaság nyilvánvalóan nem fog meggyengülni attól, hogy az unió felfüggeszt egy működésen kívüli vezetéket vagy hogy harmadik országok vállalatai tiltólistára kerülnek. Ahogyan az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek az amerikai látogatása óta várható volt, Brüsszel teljesíti Joe Biden elnök és az amerikai baloldal kérését, azaz megkezdené az érzékenyebb kereskedelmi kapcsolatok tartós felszámolását a keleti blokkal – hívta fel a figyelmet a fejleményekre Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője.

Körvonalazódik az Európai Unió tizenegyedik szankciós csomagja Oroszországgal szemben. Hortay Olivér, a Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője szerint Brüsszel tervezett intézkedései már a látszat szintjén sem Oroszország meggyengítéséről szólnak. A szakértő azt azonban jó hírnek nevezte, hogy a nukleáris energia kikerült az elképzelések közül.

„Ez az eredmény leginkább Magyarországnak köszönhető, hiszen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter többször is jelezte: hazánk mindaddig vétózni fog, amíg a csomag nukleáris együttműködésre vonatkozó szankciókat tartalmaz” – emlékeztetett a közösségi oldalán Hortay Olivér. Igaz – tette hozzá –, a vita továbbra sem tekinthető lezártnak. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint az uniónak az atomenergetikai együttműködések területét is szankcionálnia kell. Ráadásul a tiltást szorgalmazó uniós országok – Lengyelország és a balti államok – már harmadszorra (egyre növekvő intenzitással) próbálkoztak az intézkedés bevezetésével, így nem valószínű, hogy a jövőben letesznek törekvésükről.

Az üzletágvezető szerint rossz hír, hogy a tervezet három olyan új irányt is tartalmaz, melyek súlyos következményekkel járnának. 

Brüsszel szankció alá vonná a Barátság kőolajvezeték északi (Lengyelországba és Németországba irányuló) ágát. Többen azzal érvelnek, hogy az intézkedés nem okozna különösebb problémát, hiszen a két érintett ország jelenleg nem használja a vezetéket. A szakértő szerint azonban nem világos, hogy ha a beavatkozás tényleg csak szimbolikus jelentőségű, akkor miért van szükség a bevezetésére.

Valójában az olajembargó hatásai – a kereskedők tartalékképzése és az alacsony kereslet miatt – egyelőre csak részben jelentkeztek az unió üzemanyagpiacán. Az igények nyári emelkedése, valamint a gazdasági aktivitás növekedése miatt viszont könnyen előfordulhat a következő hónapokban, hogy Európának hirtelen nagy szüksége lesz a vezetékágra – magyarázta. Emellett a büntetőintézkedés hiába nem érintené a – hazánkat is ellátó – déli ágat, kiszámíthatatlan, hogy a döntés milyen reakciókat vált ki Oroszország (vagy Ukrajna) részéről. Nem zárható ki, hogy a tiltással a teljes vezeték veszélybe kerülne, ami az egész régiónk ellátását ellehetetlenítené.

A tervek szerint a meglévő büntetőintézkedések megkerülésének akadályozása érdekében Brüsszel harmadik országok vállalataira is kiterjesztené a szankciókat. Sajtóhírek alapján kínai, török, örmény, kazah és kirgiz cégek is érintettek lennének.

„A döntés beláthatatlan következményekkel járna, hiszen teljesen kiszámíthatatlan, hogy az érintett országok (különösen Kína és Törökország) hogyan reagálnának. Könnyen elképzelhető, hogy a meggondolatlan lépés eddig békepárti országokat vonna be a háborúba – Oroszország mellett. Ezentúl a szankciók megkerülése – megkérdőjelezhető módon ugyan, de – mérsékli a büntetőintézkedések kárát az unióban” – ismertette az üzletágvezető. Szerinte ha ez megszűnne, Európa a mostaninál is sokkal súlyosabb gazdasági kihívásokkal szembesülne.

A szankciók kiterjesztésével ráadásul az unió fokozná a nyugati és a keleti blokk közötti, egyre mélyülő kereskedelmi háborút, aminek – a jelenlegi állás szerint – éppen Európa a legnagyobb vesztese.

Brüsszel több alapanyag esetében – például acéltermékek, fa és faáruk – szigorítaná a hatályos importtilalmat úgy, hogy a harmadik országokból érkező szállítmányoknál is bizonyítani kellene, hogy azok nem orosz eredetűek. Nem világos, hogy ezt technikailag hogyan lehetne megvalósítani.

„Ha technikailag sikerül is megoldani, annak óriási adminisztratív költségei lesznek, ami megemeli a – szankciók miatt egyébként is rendkívüli dráguláson átesett – termékek árát. Az érintett alapanyagok ráadásul leginkább az építőipar teljesítményét korlátoznák, ami több okból is rendkívüli problémákat okozna” – hangsúlyozta.

Az ágazat többnyire kulcsszerepet játszik a gazdasági válságok kezelésében. A szektor korlátozásával Brüsszel csökkenti az unió válságkezelési képességét, ami egy kibontakozó recesszió közepén nem célravezető.

A jelen állás szerint Ukrajna újjáépítését részben az Európai Unió fogja finanszírozni. Ha az alapanyagok ára nő, Ukrajna újjáépítésének költségei – és ezzel a közösség terhei is – megemelkednek – emelte ki Hortay Olivér.

Az Európai Bizottság kiemelt prioritású célja az orosz energiától való mielőbbi függetlenedés, amihez rövid idő alatt rendkívüli volumenű új infrastrukturális beruházásokra lesz szükség. Ha az alapanyagok (például acéltermékek) ára nő, az nemcsak a beruházások költségét emeli meg, de a kellő kapacitások kiépítését is ellehetetleníti, amivel a jelenlegi energiaellátási válság tartóssá válhat.

„Összességében a legnagyobb változás, hogy az új csomag már a látszat szintjén sem Oroszországról szól, hiszen az orosz gazdaság nyilvánvalóan nem fog meggyengülni attól, hogy az unió felfüggeszt egy működésen kívüli vezetéket vagy hogy harmadik országok vállalatai tiltólistára kerülnek. Ahogyan az az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyen amerikai látogatása óta várható, Brüsszel teljesíti Joe Biden elnök és az amerikai baloldal kérését, azaz megkezdené az érzékenyebb kereskedelmi kapcsolatok tartós felszámolását a keleti blokkal. Csakhogy Brüsszel erre egyetlen európaitól sem kapott felhatalmazást” – tette hozzá azt üzletágvezető.

A Szent István Intézet kutatása szerint az emberek fele képtelennek tartja az Európai Uniót arra, hogy megvédje polgárai biztonságát.

– A magyarok többsége elutasítja az Európai Unió szankciós politikáját és elégedetlen EU jelenlegi vezetésével – derül ki a Szent István Intézet reprezentatív kutatásából, amelyet a május 9-i Európa-nap alkalmából készítettek a Nézőpont Intézet megbízásával.

Az intézet emlékeztet, hogy a szomszédunkban, több mint egy éve dúló háború az Európai Unió eddigi történelmének talán legsúlyosabb krízise, ezért fontos tudni, hogy a magyar emberek miként ítélik meg annak uniós szintű kezelését. A kutatás eredményei szerint a megkérdezettek kilenc százaléka teljes mértékben egyetért, 13 százalék pedig inkább egyetért a háborúra adott uniós válaszokkal, a szankciókkal és a fegyverszállításokkal.

– Eszerint a magyar népesség egyötöde tartja jó iránynak a háború kapcsán elfoglalt uniós álláspontot, míg a nagy többség, a magyar emberek 71 százaléka nem tartja helyesnek ezeket: 17 százalék inkább nem ért velük egyet, míg a megkérdezettek 54 százaléka egyáltalán nem tartja ezeket megfelelő megoldásoknak

– írták.

Megjegyezték, hogy a nemek és anyagi helyzet szerint nincs jelentős különbség az emberek véleményében, korosztályos szempontból pedig megállapítható, hogy a 40–49 és 50–59 éves középkorú, aktív korcsoport körében a legnagyobb az uniós megoldások elutasítottsága. Kiderült továbbá, hogy településtípus szerint mérhető a legmarkánsabb különbség az országban: a budapestieknek csak 35 százaléka utasítja el teljesen a szankciókat és fegyverszállításokat, míg ugyanez az érték más városok esetében 55 százalék, a községekben pedig csaknem kétharmados (62 százalék) arányt mutat.

Az emberek biztonságérzetét firtató kérdés kapcsán megállapították, a válaszadók fele-fele arányban érzik képesnek, illetve képtelennek az Európai Uniót arra, hogy megvédje polgárai biztonságát. Emellett a megkérdezettek meglehetősen magas, 11 százaléka nem tudott vagy nem akart választ adni az eldöntendő kérdésre. Kiemelték, hogy a nemlegesen válaszolók magas száma azt jelzi, hogy tapintható bizalmi válság van az Európai Unió hatékony és polgárait szolgáló működése és kompetenciája kapcsán.

A felmérés rámutatott arra is, hogy a budapestiek bíznak a legjobban az uniós képviseletben (51 százalék), míg a városokban élők 43 százaléka, a községekben lakóknak pedig 44 százaléka érzi csak ugyanezt. A legbizakodóbb a 18–29 éves korosztály, esetükben 56 százalék vélekedik úgy, hogy képes megvédeni polgárait az unió, míg az 50–59 évesek a legszkeptikusabbak ebben, náluk 37 százalék gondolja ugyanezt. A kutatás szerint az Európai Unió jelenlegi vezetésével a megkérdezettek 36 százaléka inkább vagy teljesen elégedett, 54 százalék pedig elégedetlen. 

– Utóbbiak között meglepően sokan, 26 százalékban, azaz a magyar népesség több mint negyedét reprezentálva teljes mértékben elégedetlenek az uniós vezetéssel

– ismertették. 

Kiderült, hogy a megkérdezettek tíz százaléka nem tudott vagy nem akart felelni a kérdésre. A kutatás eredménye szerint a magyar emberek mintegy negyven százaléka azt vallja, hogy elengedhetetlenül fontos a kereszténység Európa jövője szempontjából, további negyven százalék szerint pedig közepesen vagy nagyon fontos ugyanez. A válaszadók tíz százaléka mondta azt, hogy egyáltalán nem tartja fontosnak Európa jövője szempontjából a kereszténységet, nyolc százalék pedig csak kevéssé gondolja fontosnak azt.

– Mindez azt tükrözi vissza, hogy a szekularizált Európában, négy évtized kommunista vallásellenesség után is tudatában van a megkérdezettek négyötöde annak, hogy a keresztény alapokon fejlődő és szerveződő Európa a jövőben sem nélkülözheti identitása ezen alapvető részét, nem szakadhat el a kereszténység lelki-szellemi-kulturális és morális örökségétől – állapította meg a Szent István Intézet.

origo.hu

Szörnyű tragédia, vízbe fulladt egy ötéves kisfiú Hajdúszoboszló mellett

ripost.hu

Érkezik az újhold: ennek a 3 csillagjegynek megnyitja a változás kapuját

borsonline.hu

Kegyetlenség: ezt tette Harry herceg kislányával Vilmos és Károly

hirtv.hu

Itt vannak a számok: ennyien voltak a Békemeneten

ripost.hu

Meseszép nagylánnyá cseperedett L.L. Junior és Körtvélyessy Kinga gyermeke - videó

hirtv.hu

Ismét 60-70 ezer ember előtt léphet fel Azahriah

ripost.hu

Ez kínos! Egy pesti étteremben találkozhatott Szoboszlai jelenlegi és volt barátnője

lakaskultura.hu

Látványos megújulás Törökvészen: így készült el a napfényes tetőtéri lakás

ripost.hu

Verőcei tragédia: nem is vezethetett volna a hajó kapitánya

ripost.hu

Nem csitulnak a kedélyek, Kozák Danuta nehéz helyzetbe került

ripost.hu

Magasra tettük a lécet: ha ezt a kvízt meg tudod oldani hibátlanul, magasabb az IQ-d, mint 140

ripost.hu

Áll a forgalom Budapesten, nagy baj történt

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

POLITIK

Ukrajna amerikai rakétákkal lőtt orosz légvédelmi rendszereket, Moszkva „halálos következményekkel” fenyeget

POLITIK

Minden eddiginél veszélyesebb lépésről döntött Biden, Oroszország válaszolni fog

POLITIK

Eldőlhet a világháborús dominó. Amerikai és német fegyverekkel is támadhatják az ukránok az oroszokat

POLITIK

Ukrajnai háború. A NATO-főtitkár emeli a tétet, még több pénzt kér a tagállamoktól

POLITIK

120 milliót "bűvészkedett" el a kispesti szoci polgármester

POLITIK

Manfred Weber újra támadni próbál

POLITIK

Orbán: Nem akarunk háborút, nem leszünk feláldozható gyalogok

POLITIK

Már az uniós sorkötelezettségről beszélnek