KÜLFÖLD

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.04.30.

Túl drága a benzin, Amerika feloldott néhány Oroszország elleni szankciót

Washington jelesre vizsgázott képmutatásból...

A Joe Biden vezette amerikai kormány hétfő esete ideiglenesen hatályon kívül helyezett közel egy tucat Oroszország elleni szankciót - írja a TASSZ orosz állami hírügynökség. A nyilvánosság elől gondosan elrejtett döntéssel lehetősége nyílt az amerikai piaci szereplőknek, hogy szabadon bonyolítsanak le "energiahordozókkal kapcsolatos tranzakciókat" oroszországi pénzintézetekkel. Szakértők szerint a korlátozások eltörlésének egyetlen célja, hogy alacsonyan tartsák a nyersolaj világpiaci árát, a Fehér Ház ugyanis aggódik, hogy az olajárak éppen a novemberi elnökválasztás kampányhajrájában emelkednek meg, ami szinte biztosan lerontaná Biden újraválasztási esélyeit.

Túl drága a benzin, Amerika feloldott néhány Oroszország elleni szankciót

Az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma által hétfőn kiadott 14024-es számú végrehajtási rendelet 2024. november 1-ig - a választások hetéig - lehetővé teszi az Orosz Föderációban működő, korábban szankcionált bankokkal folytatott "energiával kapcsolatos" tranzakciókat. A döntés feloldja az Orosz Föderáció Központi Bankjára, a VTB bankra, az Alfa Bankra, a Sberbankra, a Vnesheconombankra, az Otkritie Bankar, a Sovcombankar, a Rosbankar, a Zenit bankra és a Szentpétervári Bankra vonatkozó kereskedelmi szankciókat. A rendelet továbbá szabad kereskedelmet biztosít minden olyan orosz pénzintézettel, amelyekben a felsorsolt bankok legalább 50 százalékos részesedéssel rendelkeznek. Szakértők szerint ez lényegében az összes orosz pénzintézetről elmondható.

A rendeletben tételesen felsorolják, hogy az "energiával kapcsolatos tranzakciók" kifejezés a kőolaj kitermelését, előállítását, finomítását, valamint a földgáz termelését, cseppfolyósítását, újragázosítását, átalakítását, dúsítását, gyártását, szállítását és vásárlását jelenti. Ezek mellett feloldották a szén,a fa,az urán, illetve a bioüzemanyagok előállításához használt mezőgazdasági termékek kereskedelmére vonatkozó szankciókat is.

A döntés kapcsán mindképp érdemes felidézni, hogy az orosz-ukrán háború 2022 februári kirobbanás után az Egyesült Államok számos szankciót vezetett be Oroszország, különösen az orosz bankok ellen. Washington többször is azt hangoztatta, hogy az intézkedések célja, hogy megfossza Moszkvát a nyersanyagok eladásából származó bevételeitől. Azóta viszont nagyot fordult a világ, és mosanra belátható közelségbe került a november ötödikén esedékes amerikai elnökválasztás. Egy regnáló amerikai elnököt pedig semmi sem rémít meg jobban a választások évében, mint a üzemanyagárak megugrása a töltőállomásokon. Jelenleg viszont éppen ez történik.

Az olajárak az idén mintegy 15 százalékkal, hordónként 85 dollárra emelkedtek. Tavaly év vége óta először fordult elő az Egyesült Államokban, hogy a benzinárak éves szinten emelkedtek. A tendencia az iparági szakértők szerint pedig a következő hetekben és hónapokban is folytatódhat.

Mindez kellemetlenné válhat Joe Biden amerikai elnök számára is, mivel az üzemanyag drágulása zsigeri reakciókat vált ki az emberekből, egyebek között azokban az úgynevezett csatatérállamokban is, amelyeknek döntő szerepük lesz az elnökválasztáson, mivel csak az utolsó pillanatban dőlhet el a küzdelem Donald Trump és Biden között.

Az üzemanyagok árának csökkentése érdekében egyébként az Egyesült Államok nemrég felszólította Ukrajnát, hogy azonnal állítsa le az orosz energetikai infrastruktúra, azon belül is elsősorban az olajfinomítók elleni támadásait, mert ezek a csapások tubulens változásokat okoznak a nyersolaj világpiaci árában.- írja titkosszolgálati forrásokra hivatkozva a Financial Times online kiadása.

Amerika felszólította Ukrajnát, hogy ne támadja olyan hevesen Oroszországot

A Financial Times beszámolója szerint a Fehér Ház mindenekelőtt amiatt aggódik, hogy az olajárak éppen a novemberi elnökválasztás kampányhajrájában emelkednek majd meg, ami jelentősen lerontaná Joe Biden újraválasztási esélyeit.

Washington továbbá attól tart, hogy az ukrán csapások veszélyébe sodorják a amerikai cégek által is használt orosz energiainfrastruktúrát, köztük a Fekete-tengert és a Kaszpi-tengert összekötő CPC-olajvezeték. A Financial Times szerint ezen a vezetéken keresztül ExxonMobil és a Chevron is aktívan kereskedik.

Az amerikai figyelmeztetés azután érkezett, hogy az ukrán hadsereg több dróntámadást is végrehajtott nyugat-oroszországi olajfinomítók ellen az elmúlt időszakban. A kijevi katonai hírszerzés egy tisztviselője szerint tavaly 12, idén pedig már legalább 9 nagyobb támadást hajtottak végre orosz olajfinomítók, terminált és raktárt ellen. Kijev célja ezekkel a csapásokkal, hogy csökkentse Oroszország olajfinomítási kapacitását, jelentős károkat okozva ezzel a gazdaságának. 

A dróncsapások fokozását az tette lehetővé, hogy Ukrajna az elmúlt hónapokban jelentősen megnövelte a pilóta nélküli légi járműveket előállításához szükséges technológia gyártását. Az ukrán hadsereg egy korábbi közleménye szerint olyan drónokat sikerült kifejleszteniük, amelyeknek a hatótávolsága meghaladja az 1000 kilométert.

Egy meg nem nevezett ukrán tisztségviselő azt mondta Financial Timesnak, hogy a dróntámadásokkal Kijev szimbolikus csapásokat kíván mérni Oroszországra. "Közelebb akarjuk vinni a háborút Moszkvához, és meg akarjuk mutatni Oroszországnak, hogy a légvédelme áthatolható" - fogalmazott.

Az elmúlt időszak ukrán dróttámadásai kapcsán Helima Croft, a CIA egykori elemzője azt mondta: "Ukrajna bebizonyította, hogy képes csapást mérni a nyugat-oroszországi olajfinomítókra, amelyek az ország üzemanyagexportjának mintegy 60 százalékát teszik ki."

Az olajárak az idén mintegy 15 százalékkal, hordónként 85 dollárra emelkedtek. Tavaly év vége óta először fordult elő az Egyesült Államokban, hogy a benzinárak éves szinten emelkedtek. A tendencia az iparági szakértők szerint pedig a következő hetekben és hónapokban is folytatódhat, különösen akkor, ha az orosz olajipari létesítményeket továbbra is sikeresen veszik célba az ukrán drónok.

Mindez kellemetlenné válhat Joe Biden amerikai elnök számára is, mivel az üzemanyag drágulása zsigeri reakciókat vált ki az emberekből, egyebek között azokban az úgynevezett csatatérállamokban is, amelyeknek döntő szerepük lesz az elnökválasztáson, mivel csak az utolsó pillanatban dőlhet el a küzdelem Donald Trump és Biden között.

„A választások évében semmi sem rémít meg jobban egy regnáló amerikai elnököt, mint a üzemanyagárak megugrása a töltőállomásokon” 

– fogalmazott Amerika utasítását kommentálva Bob McNally, a Rapidan Energy tanácsadó cég elnöke, a Fehér Ház volt energiaügyi tanácsadója.

A nyugati szövetségesek nyomására Ukrajna ugyancsak megszüntetette „a háború nemzetközi szponzorainak" listáját, amit a kijevi vezetés arra használt, hogy "szégyenpadra" ültesse azokat a globális nagyvállalatokat, amelyek a háború ellenére gazdasági tevékenységet folytatnak Oroszországban. Volodimir Zelenszkij hivatala azzal indokolta a döntést, hogy "a lista negatív hatással volt az orosz agresszió megállítását célzó fontos nemzetközi döntések meghozatalára" - írja az Ukrajinszka Pravda ukrán hírportál.

Zelenszkij orrára koppintott Washington: Ukrajna befejezi a nyugati cégek listázását

A „háború nemzetközi szponzorainak" listáját közvetlenül a orosz-ukrán konfliktus kirobbanása után, 2022 februárjában vezette be az ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Hivatal (NACP). A kormányzati ügynökség egy korábbi tájékoztatása szerint a listára olyan multinacionális nagyvállalatokat vettek fel, amelyek „közvetlenül segítették vagy hozzájárultak Oroszország háborús erőfeszítéseihez.” Megszűnése előtt a listán közel 40 nemzetközi márka szerepelt, köztük olyan nagyvállalatok, mint a német Metro, és a francia Auchan kiskereskedelmi áruházlánc, a szintén francia Bonduelle konzervgyártó vállalat, az osztrák Raiffeisen Bank és az amerikai Mondelez édességgyártó multi.

Szakértők szerint a "háborús szponzorok listája" egyfajta megszégyenítő mechanizmus volt, amellyel Kijev megpróbált reputációs károkat okozni az Oroszországban jelentős üzleti érdekeltséggel rendelkező vállalatoknak.

Az ukrán feketelista többször okozott diplomáciai feszültséget Kijev és a nyugati szövetségesei között. Többek közt Magyarország is összeütközésbe került az ukrán kormánnyal, miután tavaly májusban az NACP felvette az OTP Bankot a nemzetközi háborús szponzorok listájára, amit a bank oroszországi tevékenységével indokoltak. Az OTP akkor kategorikusan tagadta a vádakat, mondván, minden szankciós intézkedést és nemzetközi előírást betartanak. A bankot végül tavaly decemberben, a magyar kormány nyomására távolították el a listáról.

A lista miatt Ukrajna Ausztriával is összetűzbe került, miután az NACP háborús szponzornak nyilvánította a bécsi székhelyű Raiffeisen Bankot. A döntés miatt Ausztria sokáig megtagadta az Oroszország elleni uniós szankciók 12. fordulójának megszavazását.

A kijevi kormány honlapján megjelent közlemény szerint a lista most azért került törlésre, mert Ukrajna számos partnere aggodalmát fejezte ki miatta. Sajtóértesülések szerint több mint tíz ország – köztük az Egyesült Államok, Kína, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Japán – diplomatái, valamint az EU képviselői is nyomást gyakoroltak Ukrajnára a döntés meghozása érdekében.

"Ez a lista negatív hatással volt az orosz agresszió megállítását célzó fontos nemzetközi döntések meghozatalára" 

- olvasható az ukrán elnöki hivatal indoklásában, amely szerint az ukrán igazságügyi minisztérium arra jutott, hogy „elfogadhatatlan olyan információkat terjeszteni nemzetközi vállalatokról, amelyeknek nincs jogi alapja".

 

origo.hu

Óriási siker volt itthon is a német A klinika - így néznek ki a szereplők 35 évvel később

ripost.hu

Erre a 3 csillagjegyre idén felejthetetlen nyaralás vár

borsonline.hu

„Annyira szeretlek” - Tóth Gabi egy másik férfi karjaiban tűnt fel - Fotó

vg.hu

Svájci autópályák: úgy végzik az útfelújításokat, ahogy arról a magyarok csak álmodhatnak – videó

ripost.hu

Rettentően nehéz IQ-teszt, ami a személyiségedre is magyarázatot ad

vg.hu

Kevesebb mint egy év alatt dupláztak, akik ide fektettek be

ripost.hu

Szoboszlai szomorú bejelentést tett, rajongók ezrei zokognak most

mindmegette.hu

Ezt a fűszert keverd a fasírtba és olyan finom lesz, mint még soha

ripost.hu

Május végén fordul a kocka, ezekre a csillagjegyekre rámosolyognak az égiek

ripost.hu

Dáriusz, Valentino, Patrik – így fogják hívni Kulcsár Edina és G.w.M kisfiát?

ripost.hu

Jön a megújulás: ennek a négy csillagjegynek fordulatot ígér a nyár

ripost.hu

"Jobban illik hozzád" - hoppá, kit ölelget Tóth Gabi?

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

KÜLFÖLD

180 fokos fordulatot vett az EU, megállíthatatlanul sodródunk a háború felé

KÜLFÖLD

Megműtötték Robert Ficót, egy rövid időre magához tért

KÜLFÖLD

Soros fia megint Ukrajnába utazott, érdekükben áll a háború kiterjesztése

KÜLFÖLD

Donald Tusk: a NATO katonái már Ukrajnában vannak

KÜLFÖLD

"Jobb, ha előbb meghal" - pillangógyerekként született, kínzó fájdalommal él a férfi

KÜLFÖLD

Elromlott a defibrillátor, nem tudták megmenteni a 14 éves fiút

KÜLFÖLD

A hamisított légzsák miatt kellett meghalnia egy 22 éves édesanyának

KÜLFÖLD

Halálra rémültek a rendőrök: egy hatalmas UFO szállt le előttük