kulcsár edina
Joggal kap az ember a szívéhez, ha olyan hírt kap, hogy hátraléka van, és kikapcsolják a szolgáltatását, ha nem fizet. A Telekom ügyfelei érdekes e-mail-címekrõl tömegesen kaptak ilyen elektronikus levelet, ám a cég azt mondja: senki se fizessen, mert az ügy mögött bûnözõk állnak!
Õsszel aktívabbak lettek a bűnözők: ellepték a magyarországi e-mail-fiókokat a Telekom nevében keltezett fizetési felszólítások, a gyanútlan áldozatok pedig igyekeznek rendezni a számlát – vesztükre.
Kamu internetes oldalra irányítanak át
A Magyar Telekom megerősítette, csalásról van szó, az ügy mögött állók a cég eredeti honlapját utánzó oldalon próbálják megszerezni az emberek belépési és banki adatait. A szolgáltató megtette a szükséges biztonsági intézkedéseket. A %Ripost% megkeresésére a Telekom jelezte, a levél egy újabb változatában egy banki befizetési oldalt utánzó felületre is továbbirányítanak a csalók, ahol személyes és banki adatok megadását kérik. A céghez naponta több jelzés érkezik a témában.
Így néz ki a csalók Telekom-honlapja - nincsenek rajta hosszú ékezetek
S így néz ki a Telekom valódi honlapja - többek közt ékezetekkel és Facebook belépési lehetőséggel
Más cégek nevében is fellépnek a bűnözők!
Ráadásul nem csak a mobilszolgáltató nevével élnek vissza, az ERSTE, az OTP, az FHB, illetve a UPC is kedvelt „márka” a csalók körében.
Az Erste Bank honlapján figyelmezteti az ügyfeleket: ismeretlenek SMS-ben küldhetnek internetes linkeket a nevükben. Jelzik, azokat soha ne nyissák meg! Hangsúlyozzák, az Erste Bank soha nem kér be e-mailben és SMS-ben sem ügyféladatokat. Hozzáteszik, ha valaki ilyesmivel találkozott, azonnal jelezze azt a cégnek.
Az OTP Bank szintén honlapján jelzi, milyen SMS-, illetve e-mail-szöveggel próbálkoznak a nevükkel visszaélő csalók: „Tisztelt Ügyfelünk! Bankszmljt zroltuk feloldshoz kattintson ide
Üdvözlettel: OTP Bank Magyarorszg".
Egy másik kamu üzenet: „Tisztelt Ügyfelünk! Felhívjuk figyelmét, hogy az OTP Magyarország Zrt. Felügyeleti Bizottság kérésére, adatkezelési és adatvédelmi okokból szükséges mobileszközének regisztrációja a rendszerünkben” … „,FIGYELEM A LINKET CSAK TELEFONRÓL TUDJA MEGNYITNI! A Folytatáshoz Kattintson IDE Üdvözlettel: OTP Bank Magyarország”
Az OTP hangsúlyozza: a fenti szövegeket nem az OTP Bank küldte ügyfeleinek, ezért ne kattintsanak a megadott linkekre!
Az FHB ugyancsak hivatalos oldalán jelzi a nevükben visszaélő csalók ismérvét. „Ön megkapta fizetését! Belépés FHB NetB@ank" – ez a tárgya a bűnözők által küldött e-mailnek, amit ajánlott megnyitás nélkül azonnal törölni.
Néha telefonálnak is egy cég nevében
A UPC internetes oldalán figyelmezteti ügyfeleit: adataikat telefonon keresztül próbálják megszerezni a csalók.
A cég azt kéri, hogy kizárólag az alábbi telefonszámokról érkező hívásait fogadják:
+3617988888,illetve a +361510, valamint a
+3670458 kezdetű hívószámok.
Minden más esetben bontsák a vonalat és jelezzék a visszaélést a 1221-es ügyfélszolgálati számon.
Bevett módszer, hogy egy adott szolgáltató nevében telefonál a csaló és szoftverfrissítés ürügyén egy hosszú számsort diktál le. Ezt kell egy adott telefonszámra kell elküldeni SMS-ben. Aki ezt megteszi, az valójában egy jelentősebb összeget tölt fel a bűnöző mobiljára…
Mit tehetünk, ha bajba kerültünk?
Azonnal áramtalanítsuk a számítógépünket, ha adatlopásra gyanakszunk!
Értesítsük a szolgáltatót, amelynek a nevével visszaéltek!
Tiltsuk le a bankkártyánkat, zároljuk a bankszámlánkat és jelezzük a problémát a banknak!
Tegyünk feljelentést a rendőrségen.