Népirtással vádolják az Egészségügyi Világszervezet főigazgatóját
Nagyon súlyos vádak fogalmazódtak meg a WHO szélsőbaloldali vezetőjével szemben.- Szerző: Gaál József
A korábban Nobel-békedíjra jelölt David Steinman amerikai közgazdász azzal vádolja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatóját, az 55 éves Tedrosz Adhanom Gebrejeszuszt, hogy 2015 és 2016 között, fontos szerepet játszott – külügyminiszterként – a szélsőbaloldali etióp kormány ellenségeinek kikiáltott emberek és bizonyos népcsoportok tagjainak bebörtönzésében, kínzásban és kivégzésében – írja a The Times internetes kiadása
An American economist nominated for the Nobel peace prize has called for the head of the World Health Organisation to be prosecuted for genocide over his alleged involvement in directing Ethiopia’s security forces
I’m good with that https://t.co/qZWlClEjdI
— Kassie ? (@KassandraKitson) December 14, 2020
David Steinman a hágai Nemzetközi Bíróságon nyújtott be panaszt a WHO igazgatója ellen népirtás vádjával. A közgazdász szerint Tedrosz Adhanom követlenül és közvetetten több száz ártatlan ember haláláért tehető felelőssé.
Tedrosz Adhanom már egészen fiatalon csatlakozott a kommunista eszméket valló, szélsőbaloldali Tigréi Népi Felszabadító Fronthoz (TPLF). A később párttá alakult mozgalom tagjaként először Tigré tartomány egészségügyi felelőse, majd 2005-től Etiópia egészségügyi minisztere lett. Ezt pozíciót 2012-ig töltötte be, majd az ország külügyminisztere lett egészen 2016 végéig. A WHO főigazgatójává – első afrikaiként – 2017-ben nevezték ki.
Még bőven Tedrosz külügyminisztersége alatt, 2015 novemberében polgári zavargások törtek ki Etiópiában, miután a baloldali kormány megpróbálta a főváros, Addisz-Abeba határait kitolni a környező Oromia tartomány egyes részeire. A helyi farmerek attól tartva, hogy elveszítik a földjeiket, fellázadtak. Az ország vezetése végül elállt a bővítés tervétől, de a tiltakozások tovább folytatódtak és országossá váltak. A tüntetők társadalmi és politikai reformokat követeltek, ideértve az emberi jogi visszaélések megszüntetését. A kormány végül csak az internet korlátozásával és a biztonsági szolgálat katonáinak bevetésével tudta leverni a polgári zavargásokat. A Human Rights Watch adatai szerint legalább 500 civilt öltek meg karhatalmi eszközökkel, mások viszont 5000-re becsülik a halottak számát.
A vád szerint a Tedrosz egyike volt biztonsági szolgálat három legfőbb döntéshozójának, akik elrendelték az etióp polgári zavargások vezetőnek bebörtönzését, megkínzását és kivégzését.
A hágai bíróságra benyújtott panaszában Steinman külön kiemelte az Egyesült Államok kormányának Etiópára vonatkozó emberi jogi jelentését, mely megállapította, hogy „a polgári hatóságok nem tartották ellenőrzésük alatt a biztonsági erőket, ami a vidéki területeken, a helyi rendőrség és a milíciák közreműködésével szabadon tevékenykedhettek a kormány utasítására.”
A panasz jelenleg a hágai ügyészek előtt van, akik ha arra érdemesnek találják az ügyet, akkor az a bíróság elő kerül. Ha ez megtörténne, akkor a történelemben a WHO főigazgatója lenne az első magas rangú ENSZ hivatalnok, aki ellen büntetőeljárás indul.
Tedrosz Adhanom tagadta az ellene vádakat és jogsértéséket. Elmondása szerint ő nem politikai pártok vagy ideológiák, hanem a béke oldalán áll.