Létrehozva: 2018.12.11.

Káosz a magyar pályaudvarokon, teljes a zavar az újítás miatt

Bár már vasárnap életbe lépett, hétfõ volt az elsõ munkanap, amikor tömegével tapasztalhatták meg a vonattal közlekedõ utasok az úgynevezett "4 órás szabályt".

Szerző Ripost

Sehol egy tábla, vagy plakát a Nyugati Pályaudvaron, sőt a váci vasútállomáson sem. Sok utas csak a fejét csóválja, amikor arról kérdezzük őket, tudnak-e a négyórás korlátról. Pedig a decemberi menetrendváltáskor megváltozott a MÁV-START üzletszabályzatának több pontja. Az egyik legfontosabb pedig a „4 órás jegy” bevezetése volt.

A MÁV szerint azért volt szükség a változtatásra, mert sokan visszaéltek a 100 kilométernél rövidebb távolságra szóló jegyekkel, amiket a kalauz nem kezel. Mégpedig úgy, hogy leszállás után visszaváltották a kezeletlen jegyet. Ezt különösen a budapesti elővárosban, a Budapest–Székesfehérvár vonalon tapasztalták a nyári időszakban, a Budapest–Vác–Szob vonalon pedig egész évben. A mostani változás arra is kiterjed, hogy az érvénytartam kezdete után csak a kiindulási állomáson lehet kérni a jegy árának visszatérítését. A MÁV szerint külföldön sem példa nélküli a most bevezetett gyakorlat, hiszen Olaszországban 4, illetve 6 óra a belföldi menetjegy felhasználhatósága.

A MÁV ugyanakkor azt állítja, hogy utasbarát módon, rugalmasan fogja kezelni a 100 kilométer alatti, 4 órásnál hosszabbra nyúló utazásokat, például átszállásnál.

A %Ripost%-nak nyilatkozó Eszter is a hiányos tájékoztatást hozza fel példának.

„Mindenki fel volt háborodva tegnap a vonaton!” – mondta lapunknak Eszter, aki rendszeresen vonattal közlekedik Vác irányából a fővárosba és vissza. „A legnagyobb gond az, hogy nem hívták fel eléggé az emberek figyelmét erre a változásra. Én applikáción keresztül vettem a jegyet, és ott kaptam értesítést jegyvásárláskor a négyórás időkorlátról, előtte a pályaudvarokon nem láttam tájékoztatót. Volt egy lány, aki csak a kalauz jóindulatának köszönhette, hogy nem bírságolták meg, mert a retúrjegye már lejárt. Ki tudja azt pontosan kiszámítani, mikor akar visszajönni? Ha vásárolni jön az ember a fővárosba vagy fodrászhoz, találkozója van valakivel, nem tudja előre, mikor utazik vissza. Délután viszont sorok állnak a jegypénztárnál, lehet, hogy két vonat is elmegy, mire megváltja az ember a jegyét, ezért jobb a retúr. Aláírom, voltak, akik trükköztek a jegyükkel, és visszaváltották, ha nem kezelte azt a kalauz, de azért nem ők vannak többségben, az új rendelkezés viszont minden utasra vonatkozik. Lehet, hogy ha majd mindenki megszokja, nem okoz gondot, de egyelőre nagy a felháborodás!”

A 57 éves Károly hetente jár be orvoshoz Dunakesziről Budapestre.

„Eddig mindig retúrjegyet vettem, hogy visszafelé ne kelljen sorban állnom, de ennek most vége, mert nem tudom, mennyit kell várnom a rendelőben. Nagyon okos volt, aki ezt kitalálta” – panaszkodik a férfi.

Lapunk munkatársai a Nyugati Pályaudvarról utaztak el Vácra, majd visszaindulás előtt szerették volna a jegyet kicseréltetni egy másik négyórás időintervallumosra, ám a pénztáros hölgy nem igazán tudta, hogyan is kell ezt megtenni, mint mondta: mi voltunk az első ilyen ügyfelei.

Több olyan utassal is beszéltünk, akik sérelmezték, hogy még a hangosbemondó sem tájékoztatja a változásról az embereket. Mások nem is értik a 4 órás jegy lényegét. Többen azt gondolják, hogy a jegyvásárlás idejétől szól ez a négy óra, miközben azt is lehet kérni, hogy mondjuk délután kettőtől hatig legyen érvényes, vagyis az időintervallum bármikorra kérhető.

A %Ripost% megkereste a MÁV sajtóosztályát is az ügyben, akik későbbre ígértek tájékoztatást a tapasztalatokról.

 

Ezt gondolják az utasok

Nagy Mária: „Alapvetően jó az elgondolás a visszaélések miatt, ám ennek a négyórás jegynek az a legnagyobb hiányossága, hogy az ember nem tud vele tervezni. Ha adódik valamilyen váratlan a napi ügymenetben, akkor újra sorban kell állnom és át kell íratnom az időpontot.”

Mihalovics Alex:Az utasoknak egyáltalán nem válik hasznára ez a döntés, mert az emberek többsége nem tudja előre kiszámítani a napját. Szerintem visszaélések ide vagy oda, ez egy rossz döntés. Én ezentúl csak akkor veszem meg a jegyem, ha pontosan tudom, mikor akarok utazni.”

Szerző Ripost

Ez is érdekelhet

origo.hu

Újabb, borzasztó dolog derült ki a gyorsételekről

origo.hu

Elképesztő fotók kerültek elő Szandi múltjából

borsonline.hu

Teljes siker, buknak a 18 éves magyar úszónőre a tengerentúlon

vg.hu

Hivatalos: kiválasztották a nyertest, a valaha volt legdrágább Duna-híd épül meg Magyarországon, de minden forintját megéri – térkép

ripost.hu

Súlyos doppingbotrány, Kapás Bogi olimpiai érmet kaphat utólag

magyarnemzet.hu

Gyurcsány azt tette, mint a gyöngytyúk azzal a bizonyos testnedvvel

origo.hu

Az aljas zenediktátor évekig kínozta, az élete tönkrement, borzalmas kínok közt halt meg

lakaskultura.hu

Váza saját kezűleg: Zseniális DIY-ötlet a lakberendezés szerelmeseinek

origo.hu

Elárasztanak minket a poloskák, ilyen veszélyesek még sosem voltak

ripost.hu

Mennyire vagy művelt? 10 emberből 9 nem tudja ezeknek a szavaknak a jelentését

ripost.hu

Házasság első látásra: Csabi reagált a róla és Bogiról elterjedt pletykákra

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek

INSIDER

Mutatjuk a gyermekvédelmi törvénycsomag pontjait, komoly szigorítások léphetnek életbe

INSIDER

Követői tették helyre a hazugsággal kampányoló Magyar Pétert

INSIDER

Luxusterepjárót állított Karácsony Gergely a Blaha közepére

INSIDER

Akár tíz évre is börtönbe kerülhetnek a hídpénzbotrány elkövetői

INSIDER

Fontos bejelentést tett a Magyar Sportmárka Zrt.

INSIDER

Kiszámoltuk, mekkora gázszámlát kapnak az átalánydíjasok

INSIDER

Ezek a nők isznak a legkeményebben a Covid-járvány óta - Mutatjuk, hogy kik ők

INSIDER

Szentkirályi Alexandra: „Panaszkodás helyett dolgozni kellene! Változást Budapesten!”