Krausz Gábor
Mint minden növénynek, a muskátlinak is szüksége van a vízre; de nem mindegy, mennyit és mikor kap! A muskátli öntözése a folyamatos virágzás miatt nagyon fontos! Ám ha ezt a hibát elköveted, elpusztulhat az egész növény.
Már nyílnak ezek a pompás virágok az erkélyeken, teraszokon; de ahhoz, hogy ez a nyári hőségben is így maradjon, a locsolásnál néhány dologra oda kell figyelni. A muskátli öntözése nem bonyolult, de az időzítés és a mennyiség nagyon fontos, hiszen elég néhány kisebb hiba is, hogy elpusztuljon a növény. Főleg nyáron, a tikkasztó hőségben okozhat ez problémát, de tavasszal is érdemes odafigyelni, mikor és mennyi vizet adsz a virágaidnak!
Idén tavasszal sok a csapadék, párás a levegő, és nincs túlságosan meleg sem, így amikor locsolod a muskátlikat, érdemes figyelembe venni ezeket a körülményeket. Alapvetően naponta szokás locsolni a muskátlit, de ha nedves, hűvös, csapadékos az időjárás, akkor ezzel árthatsz is a növénynek. A muskátli ugyanis nem viseli jól a pangó vizet, ha túlöntözöd, akkor rothadásnak indulhatnak a gyökerei – ennek az egyik első jele, hogy megsárgulnak a levelek. Ha hűvös, borongós az idő, csak akkor adj a muskátlinak vizet, már kissé kiszáradt a földje, de heti kétszer mindenképpen öntözd meg. Fontos, hogy a kint tartott muskátlikat esős időben is locsolni kell, ugyanis a kis felületű cserepekbe nem jut elég víz az esők alkalmával.
Nyáron döntő fontosságú, hogy mikor történik a muskátli öntözése. A nagy forróságban érdemes alkonyatkor, vagy este locsolni, ugyanis ilyenkor egész éjszaka lehetősége van a növénynek, hogy feltöltse magát vízzel, és így jobban fogja bírni másnap a forróságot. Ha reggel öntözöl, akkor kevesebb idejük van erre a feltöltekezésre a muskátliknak. Nagyon fontos, hogy nyáron a déli órákban akkor se locsold meg a muskátlit, ha megfeledkeztél róla, és száraz a földje, inkább várd meg az estét, hiszen a felforrósodott cserépben megfázhatnak a hideg víztől a felmelegedett gyökerek. Ha pedig nagyon durva kánikula van, akkor reggel és este is locsold meg a virágaidat.
A muskátli locsolása során arra is figyelj, hogy a levelekre ne menjen víz, ugyanis az állandó nedvesség miatt könnyebben megtámadják a gombabetegségek a virágokat. A legjobb, ha kis öntözőkannával közvetlenül a muskátli tövére juttatod a vizet, úgy, hogy átnedvesedjen a föld, de ne tocsogjon a víztől.