Létrehozva: 2025.02.16.

Indul a palántanevelés, ezzel a 3 maggal már kezdheted is

Eddig a tervezésé volt a főszerep, de a hidegtűrő, lassan növekedő zöldségek magjait máris el lehet vetni. A palántázás februárban ezekkel a növényekkel kezdődik!

Még tart a hideg, borongós téli időszak, de már nem kell tovább várni, néhány zöldség palántáit máris elkezdheted nevelni! A palántázás februárban indul be, ezek a hidegtűrők lassan növekednek, így máris érdemes elvetni a magjaikat; így korán tudsz betakarítani is. Mutatjuk, melyik az a három zöldség, amiket már február közepén el kell indítani.

Ezekkel a zöldségekkel kezdődik a palántázás februárban.
Indul a palántázás februárban, jöhetnek a hidegtűrő zöldségek! Fotó: Robert Kneschke / Shutterstock

1. Palántázás februárban: a zellerrel kezdj

Hetekig tart a csírázása, ezért érdemes minél előbb elvetni a magokat, hogy a késő tavaszi fagyok után már fejlett palántát ültethess ki a kertbe; így már július végén felszedheted a gumókat. Vetés előtt áztasd be a magokat egy éjszakára, a virágföldet vidd be a lakásba – utóbbira azért van szükség, mert szoba-hőmérsékletű földbe kell vetni a magokat. Egy dobozba, ládába terítsd el a földet, és erre szórd a zeller beáztatott, apró magjait. Igyekezz minél egyenletesebben vetni. A vetés után takard be a magokat legfeljebb fél centi vastag földdel, majd takard le üveglappal vagy fóliával a ládát, ezzel meggyorsítod a magok csírázását. A csírázáshoz melegre van szüksége a zellernek, 25-26 fokon tartsd a ládát vagy dobozt. Ha kihajtottak a növénykék, vedd le a fólia- vagy üvegtakarást, és tedd hűvösebb, világos helyre a palántákat; ilyenkor 12-13 fok bőven elegendő nekik. Tartsd nedvesen a földjüket, ehhez szórófejes flakont használj, és ha már a sziklevelek mellett az első lomblevelek is megjelentek, ültesd át a palántákat nagyobb cserepekbe, hogy ne zavarják egymást a fejlődésben. Május közepén, a fagyosszentek után lehet kiültetni őket, addig folyamatosan öntözd, és tartsd őket világos, napos helyen.

2. Korai fejes saláta

A zellerrel ellentétben a fejes saláta szabadföldbe is vethető, de ha szeretnél minél hamarabb szedni belőle, akkor érdemes palántát nevelned belőle. A saláta alacsony hőmérsékleten is csírázik, 15 fokos helyiségben érdemes megkezdeni a palántanevelést. Jó vízmegtartó képességű földbe vesd a magokat, takard be őket fél cm vastagon földdel, majd jó alaposan nedvesítsd be a földet szórófejes flakonnal. A kikelt növényeket tartsd hűvös, világos helyen, és öntözd őket rendszeresen. Ha odakint a talaj hőmérséklete tartósan +5 Celsius fok felett van, ki is ültetheted a kertbe a salátáidat.

3. Korai karalábé

A karalábé palántázása februárban esedékes, ha korai fajtát szeretnél termeszteni. Már április elején kiültetheted a magas nevelte növényeket. Érdemes a magokat külön palántázó poharakba tenni, egy pohárba 2 szemet, 1-2 centiméter mélyen; így nem kell átültetned őket. A két növényből a gyengébbet szedd ki, amikor már kihajtottak. Meleg, világos helyen neveld a karalábé palántákat, figyelj arra, hogy folyamatosan nedves legyen a földjük, de ne legyenek túlöntözve. Áprilisban, amikor a talaj kezd felmelegedni, ki is ültetheted őket a kertbe.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek