Létrehozva: 2025.03.13.

A tudósok is lehidaltak ettől: furcsa dologra lettek figyelmesek az űrben

Nem tudták mire vélni ezt a furcsa jelenséget.

Tíz éve a Föld kétóránként rejtélyes rádióhullámokat ad ki. Több mint egy évtized után végre sikerült azonosítani e jelek forrását, a Nagy Medve közelében.

Earth,And,Solar,System,Planets,,Sun,And,Star.,Sun,,Mercury,
Furcsa dologra lettek figyelmesek a tudósok Fotó: buradaki

A Nature Astronomy című szaklapban megjelent új kutatási tanulmány egy vörös törpe és egy fehér törpecsillagra mutat, amelyek olyan szorosan keringenek egymás körül, hogy mágneses mezejük minden egyes alkalommal, amikor összeütköznek, vagyis kétóránként, rádiójeleket bocsátanak ki.

A felfedezés meglepő volt a tudósok számára, akiknek korábban csak neutroncsillagoknak tulajdonították a rádióhullámokat.

A csillagászat mindenféle tudományágának szakértőivel dolgoztunk együtt. A különböző technikákkal és megfigyelésekkel lépésről lépésre közelebb jutottunk a megoldáshoz

- mondta Dr. Iris de Ruiter, a tanulmány vezetője.

A tudósok egy különleges típusú rádiójelet rögzítettek egy olyan galaxisból, amely közel 9 milliárd fényévre van a Földtől. A jelet nem földönkívüliek küldték, hanem az „SDSSJ0826+5630” nevű csillagkeletkezési galaxis bocsátotta ki, amikor az univerzum még csak 4,9 milliárd éves volt. Ezt a rádiójelet az teszi különlegessé, hogy egy bizonyos hullámhosszon, az úgynevezett „21 cm-es vonalon” van.

Ez volt az első alkalom, hogy ilyen hatalmas távolságból ilyen típusú rádiójelet észleltek.

2022-ben hasonló rádiójelek alapján a tudósok egy olyan neutroncsillagot fedeztek fel, amelyhez hasonlót korábban nem találtak. A furcsa kinézetű, egyenként mintegy 300 milliszekundumig tartó impulzusokat Manisha Caleb, a Sydney-i Egyetem oktatója vette észre.

„A villanásnak volt néhány olyan jellemzője, mint egy rádiósugárzást kibocsátó neutroncsillagnak. De ez nem hasonlított semmihez, amit korábban láttunk” - nyilatkozta Manisha Caleb, a Sydneyi Egyetem oktatója, aki felfigyelt az egyenként körülbelül 300 ezredmásodpercig tartó furcsa impulzusokra.

A neutroncsillag egy hatalmas szuperóriás égitest összeomlott maradványa. A fekete lyukakon kívül ezek a legkisebb és legsűrűbb csillag objektumok, amelyeket az ember ismer - írja a Metro.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek