Marics Peti
Nem véletlen hívják a magas vérnyomást csendes gyilkosnak, hiszen úgy pusztítja a szervezetünket, hogy semmilyen tünetet nem okoz. Bizonyos életkor felett érdemes rendszeresen megmérni, de mennyi számít magasnak? A határértékeke megváltoztak, már alacsonyabb is figyelmet igényel, mint eddig!
Évente egyszer minden felnőttnek érdemes a háziorvosához egy általános kivizsgálásra mennie, a legtöbben ekkor számíthatnak vérnyomásmérésre is, ugyanakkor 40 éves kor felett már érdemes otthon is tartani egy gépet, és időnként rápillantani az értékeinkre. Korábban a 140 Hgmm feletti szisztolés értéktől felfelé számított magasnak a vérnyomás, alatta pedig még jónak számított. Az Európai Kardiológiai Társaság azonban nemrég frissítette a magasvérnyomás-betegséggel kapcsolatos iránymutatásokat, és a változások között szerepel többek között az is, hogy mikortól számít magasnak a vérnyomás, írja a Világgazdaság.
Új, háromlépcsős rendszer
Továbbra is a 140 Hgmm-t elérő szisztolés és a 90 Hgmm-t elérő diasztolés érték számít magas vérnyomásnak, de emellett, ha a szisztolés érték meghaladja a 129 Hgmm-t, az már emelkedett vérnyomásnak fog számítani. Ez pedig azt jelenti, hogy fel kell mérni a kardiovaszkuláris kockázatokat, és ennek megfelelően irányítani a kezelést. A három kategória a következő :
Még hangsúlyosabb lesz az életmód
A korábbi irányelvek annyiban változtak még, hogy nagyobb hangsúlyt kap a rendelőn kívüli vérnyomásmérés, és emellett az emelkedett vérnyomású betegek esetében előtérbe kerülnek az életmódbeli változtatások a kezelés során. A frissített ajánlás a korábbi, legalább heti két és fél óra mérsékelt intenzitású aerob testmozgás mellett alternatívaként javasolja a további, heti 75 perc erőteljes intenzitású aerob edzést is. Ajánlott a magas vérnyomású betegek számára a káliumbevitelt sóhelyettesítőkkel, gyümölcsökben és zöldségekben gazadag étrenddel kiegészíteni.