Krausz Gábor
Ez a mikroszkopikus méretű, pálcika alakú baktérium spórákat képez, és képes több száz kilométerrel a Föld felszíne fölött is életben maradni. A korábban ismeretlen élőlényt a kínai Tienkung (Mennyei Palota) űrállomáson fedezték fel, ahol a pilótafülke vezérlőberendezéseiben, mikrógravitációs környezetben élt. A baktériumot Niallia tiangongensis névre keresztelték.
A Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology című folyóiratban megjelent tanulmány részletesen bemutatja, hogyan fedezték fel az űrállomásról származó minták elemzése során ezt a korábban soha nem látott, a Niallia nemzetségbe tartozó baktériumfajt.
A CCTV beszámolója szerint a kínai űrhajósok még 2023 májusában kenetmintákat gyűjtöttek az űrállomásról, amelyeket lefagyasztva visszaszállítottak a Földre tudományos vizsgálatok céljából. A kutatás célja a mikroorganizmusok viselkedésének tanulmányozása volt, amelyet egy teljesen zárt környezetben, emberi személyzet közreműködésével végeztek az űrutazás során, a Kínai Űrállomás Lakóterület Mikrobiom Programjának (CHAMP) keretein belül.
A genomszekvenálás eredményei kimutatták, hogy az űrbéli baktérium legközelebbi földi rokona a Niallia circulans, azonban a Tiangong faj jelentős genetikai eltéréseket mutat.
A Niallia tiangongensis kiválóan alkalmazkodott az űrállomás környezetéhez. Egyedülálló módon képes hidrolizálni, vagyis a zselatint fehérjékre bontani, így a tápanyagokban szegény környezetben is hozzájut a túléléséhez szükséges fehérjéhez. Emellett védő biofilmet képez maga körül, ellenáll az oxidatív stressznek, és képes a sugárzás okozta károsodásokból felépülni – derült ki a Sencsou Űrbiotechnológiai Csoport és a Pekingi Űrhajórendszer-mérnöki Intézet kutatásaiból.
A Niallia nemzetség baktériumai pálcika alakúak, vastag sejtfaluk van, és túlélésüket a kedvezőtlen körülmények között a külső membrán hiánya valamint az endoszporák képzésének képessége biztosítja. Az élőlény genetikai anyagát egy erősen védett sejten belüli struktúrába zárja, amely inaktív marad mindaddig, amíg a környezet ismét kedvezővé nem válik számára.
Jelenleg nem tudják, hogy az újonnan felfedezett mikroba az űrállomáson fejlődött-e ki, vagy pedig a Földön korábban azonosítatlanul rejtőzött. Bár eddig több tízezer baktériumfajt katalogizáltak, a becslések szerint bolygónkon még milliárdnyi ismeretlen faj él.
A Niallia tiangongensis felfedezése felhívja a figyelmet azokra a mikroszkopikus veszélyekre, amelyekkel a következő generációs űrhajósoknak kell majd szembenézniük. Ez a felfedezés fontos alapot szolgáltathat a hosszabb űrmissziók higiéniai protokolljainak kidolgozásához.
A kutatók szerint még túl korai lenne megállapítani, hogy az űrbaktérium jelent-e bármilyen veszélyt a Tienkung fedélzetén tartózkodó űrhajósokra, bár ismert, hogy szárazföldi rokona, a Niallia circulans szepszist okozhat, különösen immunhiányos emberek esetében - írja a Vas vármegyei Hírportál.
Ez nem az első alkalom, hogy mikrobákat azonosítanak egy űrállomáson. Egy tavalyi NASA-tanulmány szerint a Jet Propulsion Laboratory kutatói felfedezték, hogy a gyógyszerrezisztens Enterobacter bugandensis baktérium korábban ismeretlen törzsei az űr körülményeihez alkalmazkodtak, és nemcsak életben maradnak, hanem más mikrobiális életformákat is támogatnak a kozmoszban való fennmaradásban és szaporodásban.
Az alábbi videón a China Central Television (CCTV), Kína nemzeti műsorszolgáltatója mutatja be a kínai űrállomást, ahol 2025. április 27-én a Sencsou-19 parancsnoka hat hónapnyi szolgálat után ünnepélyesen átadja az űrállomás parancsnokságát a Sencsou-20 parancsnokának: